Žádný klouzavý mandát nebude, nastínili ústavní odborníci

Domácí
10. 2. 2017 22:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ústavní experti v debatě o možné revizi ústavy odmítli možnost zavedení takzvaného klouzavého mandátu. Oslabil by se podle nich vztah mezi vládou a Sněmovnou, musely by se ošetřit i různé praktické problémy. O závěrech diskuse informoval Úřad vlády.

Klouzavý mandát spočívá v tom, že pokud se poslanec stane i ministrem, přepouští na dobu výkonu vládní funkce místo v zákonodárném sboru náhradníkovi. Vládní hnutí ANO přišlo předloni v březnu s návrhem na zavedení klouzavého mandátu pro poslance i senátory, následně z požadavku této úpravy pro horní komoru ustoupilo. Ve variantě jen pro poslance se pak klouzavý mandát dostal i do rozsáhlejší vládní novely ústavy. Už nyní je ale jasné, že do voleb ji zákonodárci neprojednají.

"Mně samotnému se líbí britský systém, kde ministr musí být poslancem. Vazbu vlády a Sněmovny nechci oslabovat," uvedl ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD), který kulaté stoly k případným ústavním změnám pořádá. V případě klouzavého mandátu by navíc bylo podle účastníků diskuse nutné vyřešit otázku, zda i ministr je chráněn poslaneckou imunitou, když není poslancem. Problematická by byla podle nich úprava mandátu poslanců v případně takzvaných přeběhlíků, sdělil Úřad vlády.

Odborníci debatovali také o zániku mandátu poslance v případě odsouzení, možnosti jednokolové volby do Senátu místo nynější dvoukolové a o úpravě vztahů mezi Senátem a vládou v případě rozpuštění Sněmovny. Shodli se na tom, že Senát by měl mít delší časový prostor pro projednávání návrhů, které dostane z dolní komory. Nyní je lhůta 30denní, v debatě zazněly hlasy pro její prodloužení na 45 nebo na 60 dnů, jak by si přáli zástupci horní komory.

Podporu expertů získala i myšlenka, aby poslanci mohli hlasovat jednotlivě o pozměňovacích návrzích Senátu, když jim horní komora zákon se svými úpravami vrátí. Nyní se mohou rozhodovat jen pro sněmovní, nebo pro senátní verzi jako celek. Úprava hlasování o zákonech, které vetoval prezident, by se podle odborníků měnit neměla. Vyslovili se i pro to, aby poslanecký návrh zákona mohla podat jen skupina nejméně pěti, nebo dokonce deseti poslanců, nikoli i jen jednotlivec, jak je to možné v současnosti. Podle expertů by to posílilo roli politických stran. Shoda panovala podle tiskové zprávy i na tom, aby zákon o Ústavním soudu patřil mezi normy, na jejichž znění se musí shodnout obě parlamentní komory. Nyní se jedná o ústavní a o volební zákony.

Debaty se zúčastnily dvě desítky ústavních právníků, například Aleš Gerloch, Zdeněk Jičínský a Jan Wintr. Další kulatý stůl se uskuteční na přelomu března a dubna, experti se budou věnovat ústavnímu postavení prezidenta a vlády. Při první debatě se odborníci většinově shodli na tom, že celková revize ústavy potřebná je. V tomto volebním období už ale schválena nebude.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Doležal Michal

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ