Žalobce Ištvan: Případ Klausová je jiný než trafiky pro rebely

Domácí
12. 7. 2013 12:05
Livia Klausová.
Livia Klausová.

Případné jmenování Livie Klausové do funkce velvyslankyně na Slovensku nenese podle vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana znaky korupce. O tom, že by to tak mohlo být, se spekuluje v souvislosti s prezidentskou kampaní, v níž Klausová podporovala Miloše Zemana, který ji nyní do funkce prosazuje. Podle Ištvana jde o jiný případ než o trafiky pro trio poslaneckých rebelů ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu.

Podle Ivo Ištvana bývalá první dáma Livia Klausová nepodporovala Miloše Zemana ze zištných důvodů, respektive pokud by tak tomu bylo, musel by to někdo dokázat. "Tak jak vy to říkáte, já v tom žádný problém nevidím. Vy jste řekl, že někdo někoho podpořil a on ho potom podpořil také, ale přeci pro tu konstrukci úplatku by to muselo být tak, že někdo někoho podpoří už s tím vědomím, že za to něco dostane," řekl Ivo Ištvan v rozhovoru pro Českou televizi. Podle jeho slov je tedy jasné, že policie má důkazy, že se tři poslanci vzdali svých mandátů za konkrétní protiplnění. "Marek Čepro nebo Mero, předseda dr (dozorčí rady - pozn. red.), všichni happy..." psal například Petr Tluchoř tehdejšímu náměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi. I on nakonec skončil ve vazební věznici. 

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.Policie považuje za úplatek v případě Petra Tluchoře zvolení jím požadované osoby členem dozorčí rady Českých drah, v případě Marka Šnajdra jeho zvolení předsedou dozorčí rady společnosti Čepro a v případě Ivana Fuksy jeho zvolení členem představenstva společnosti Český Aeroholding a zároveň získání pozice vrchního ředitele pro strategii a rozvoj.

Kriminalisté si k výslechu pozvali expremiéra Petra Nečase (ODS), který má v celé kauze rovněž figurovat. Kromě vyjednávání s rebely ho policie vyslechne i v souvislosti s kauzou kolem bývalé šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové. Nečas by se měl na policejní služebnu v centru Prahy dostavit hodinu po poledni. 

Právě Nečas s výkladem státního zastupitelství nesouhlasí. Podle něj jsou podobné obchody s funkcemi standardní politickou dohodou. "To, že dochází k tomu, že lidé, kteří se ke své straně zachovali loajálně, a to, že s nimi tato strana dál počítá a nějakým způsobem se k nim zachová, není neobvyklá věc," prohlásil po zatčení poslanců v Poslanecké sněmovně. Podobně se o celé problematice vyjadřuje většina zástupců z ODS, naopak sociální demokraté s tím nesouhlasí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůrazňuje, že v případě tří obviněných exposlanců ODS došlo ke změně postoje, navíc sledujícího stranický program, výměnou za slíbené posty. 

Státní zástupce v pondělí požádal sněmovnu o vydání Nečase ke stíhání. Nečas již dříve prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn.

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ