Nejvyšší státní zastupitelství prověří postup policie v kauze plánovaného nákupu stíhaček gripen do poloviny března. Ve sněmovně to ve středu řekl náměstek nejvyšší státní zástupkyně Karel Černovský. Policie případ dvakrát odložila.
Podle ministra vnitra Martina Peciny policie asi nic nevyřeší, pokud by se neobjevily nové údaje. Místopředseda ODS Petr Nečas obvinil Pecinu nominovaného do vlády ČSSD z bagatelizace kauzy. Sněmovna jedná o kauze gripenů na návrh ODS. Poslanci nejprve vyslechli zprávy, pak se pohádali.
Zhruba po půldruhé hodině debaty předsedající Vojtěch Filip (KSČM) v 19.00 bod i mimořádnou schůzi přerušil. Pecina uvedl, že je skeptický k tomu, že policie úplatkářskou kauzu vyšetří.
ČTĚTE TAKÉ: Prošetřete dodávky gripenů, vyzval Topolánek Pecinu
Britové rozkryli systém vyplácení provizí za gripeny
Při prvním vyšetřování zahájeném v roce 2002 policie kauzu odložila: trestní čin se stal, nenašel se ale viník. Druhé vyšetřování začalo v roce 2007, loni na podzim bylo odložené. Státní zástupkyně o to podle Peciny žádala rok. Nyní věc prověřuje Nejvyšší státní zastupitelství. "Do poloviny března bude kontrola skončena," uvedl Černovský.
Obrátíme se na Británii
Jeho nadřízená Renata Vesecká se podle něho obrátí na Velkou Británii s žádostí o ověření informací, které přinesla poslední dobou média. Britská policie stíhala kvůli korupci obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. Společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí. Zaplatila v přepočtu asi 8,5 miliardy korun.
Nečas obvinil Pecinu z toho, že případ zlehčuje, když mluvil o mediální bublině. "Ne, pane ministře, česká a britská policie konstatovala, že ke korupci došlo," podotkl místopředseda ODS. Chtěl vědět, zda měli čeští policisté stejné informace jako britští, a pokud ano, proč nikoho neobvinili. "Omlouvám se, jsem mírně rozrušen, nejsem zvyklý na poměry, které tady vznikají," reagoval Pecina. Svou úvodní zprávu označil za věcnou a neosobní.
K TÉMATU: Vyšetřování nákupu gripenů se vleče roky. Kdy skončí?
Poukázal na to, že ODS vládla tři roky a mohla konat. Pokud má Nečas nové údaje, měl by je prý dát policii. "Pokud to jsou výstřižky z bulvárního tisku, ty policie pravděpodobně má," dodal Pecina. Nečas o něm zase prohlásil, že je zbytečně osobně vztahovačný.
ODS odvádí pozornost
Sociální demokraté v diskusi tvrdili, že ODS vytáhnutím kauzy jen odvádí pozornost od jiných případů, jako je obří zakázka na likvidaci ekologických škod, opencard nebo předražených infotabulí na dálnici. "ODS nemá téma a pozitivní cíle," řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Občanští demokraté zase zdůrazňovali, že to nebyli oni, kdo pro pořízení gripenů byl, ale sociální demokraté.
O nákupu 24 gripenů rozhodla v roce 2002 sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana. Záměr nakoupit stíhačky ale neschválil parlament. Další vláda ČSSD pod vedením Vladimíra Špidly od nákupu gripenů odstoupila, v roce 2004 ale schválila pronájem 14 strojů na deset let za 19,6 miliardy korun.
Foto: Jan Schejbal a ČTK