Zaorálek Zemanovi: Do budoucnosti Ukrajiny nemáme co mluvit

Domácí
25. 11. 2014 17:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká republika by neměla říkat Ukrajině, jakou si má zvolit budoucnost. V reakci na úterní prohlášení prezidenta Miloše Zeman, že by Ukrajina neměla vstoupit do NATO, měla by být neutrální a mělo by dojít k její takzvané finlandizaci, to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. S tím souhlasí i jeho litevský kolega Linas Linkevičius, podle něhož se Kyjevu nemá říkat, co má dělat.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek."Neměli bychom mít žádnou tendenci říkat zemím kolem sebe, jakou budoucnost by si měli vybrat," uvedl Zaorálek na tiskové konferenci s Linkevičiusem v reakci na Zemanova slova. "Nemyslím si že bychom měli dávat jakákoli doporučení například Ukrajině, kudy se vydat. To je cesta, o které musí svrchovaně rozhodovat oni sami. Je to věc občanů Ukrajiny," zdůraznil šéf české diplomacie.

Linkevičius v této souvislosti doufá, že už je pryč doba, kdy jedny země říkaly druhým, co mají dělat. "Rozhodně jim nemáme říkat, co mají dělat," soudí ministr zahraničí Litvy, která v pondělí s Kyjevem podepsala dohodu o vojenské pomoci ukrajinské armádě, jejíž součástí mají být dodávky výzbroje a výcvik vojáků. Podrobnosti k vojenské spolupráci obou postsovětských republik, které mají napjaté vztahy s Ruskem, ale dnes Linkevičius v Praze uvést odmítl.

Právě Ukrajina patřila k jednomu z hlavních témat úterního jednání Zaorálka s Linkevičiusem. Český ministr zdůraznil nutnost ctít územní celistvost nejen Ukrajiny, ale všech zemí v Evropě, a odmítl zpochybňování teritoriální integrity států. "Nejde jenom o Ukrajinu a o to, co se děje v této zemi a v Evropě, ale i o nás, o náš postoj a reakci na tamní dění, které je zcela neakceptovatelné. Musí udělat vše, co je v naších silách, abychom vývoj situace ovlivnili," doplnil Linkevičius.

Stejně jako Zaorálek dnes Zemanův názor na budoucnost Ukrajiny odmítl i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). "Určitě nesouhlasím s tím, že zahraniční politika Ukrajiny má být řízena odjinud než z Kyjeva. Já myslím, že je to samostatný stát, aby si to rozhodoval sám, a ne, aby mu to někdo diktoval zvenčí," řekl Babiš Rádiu Impuls.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK , Petrovič Milan

Další čtení

ilustrační foto

Krádež kabelů ochromila pražské vlaky. Problémy trvaly devět hodin

Domácí
21. 12. 2025

Koncert v pražském kostele U Salvátora připomněl tragédii na filozofické fakultě

Domácí
21. 12. 2025

Na Štědrý den se bude v Praze opět rozlévat rybí polévka. Víme, kde

Domácí
Aktualizováno: 21. 12. 2025 14:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV