Zahraniční politika
Zaorálkovi se nelíbí Zemanův "vojenský" nápad
11.09.2013 16:14 Aktualizováno 11.09. 17:00
Politika České republiky vůči Izraeli by podle sociální demokracie měla být vyváženější a spravedlivější než dosud. Tradičně dobré vztahy s blízkovýchodní zemí by ale měly přetrvat, je přesvědčen stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. To, že by se základy vztahu obou států neměly změnit ani s příchodem případné levicové vlády, si myslí také nový izraelský velvyslanec v Praze Gary Koren.
Zaorálek je přesvědčen o tom, že mírový proces na Blízkém východě má šanci jen s pomocí vyvážené politiky, která předpokládá i vztahy s Palestinou. Česko, které je ve světě vnímáno jako jeden z nejbližších spojenců Izraele, podle něj v uplynulých letech stoprocentně vyvážený přístup neuplatňovalo. Pokud si chce uchovat šanci být určitým mediátorem, mělo by prý hrát daleko vyváženější a spravedlivější roli.
Koren označil dosavadní vztahy Izraele a Česka za vřelé. Věří, že se díky společně sdíleným hodnotám nezmění, ani když po volbách vznikne jednobarevná vláda sociálních demokratů podporovaných komunisty, tedy stran které jsou vůči izraelské politice kritičtější než česká pravice.
Co nejdříve po volbách se izraelský velvyslanec, jehož příští týden čeká jednání s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem, chce sejít s novým premiérem a šéfem diplomacie. Rád by, aby i nová vláda pokračovala ve společných schůzích kabinetů obou zemí. "Myslím, že by pokračování tohoto mechanismu mohlo být svým způsobem zkouškou postoje příští české vlády," uvedl s tím, že by se další taková schůze mohla uskutečnit na jaře příštího roku v Jeruzalémě.
Izraelský ambasador, který prý Praze závidí počet turistů i dobré pivo, hovořil také o návrhu prezidenta Miloše Zemana vyslat české vojáky do mise OSN na Golanských výšinách, které leží mezi Izraelem a Sýrií. "Stavíme se k takové možnosti velmi kladně. Pokud bude třeba dalších vojáků do pozorovatelské mise na Golanech (UNDOF), tak to samozřejmě uvítáme," řekl Koren, podle něhož česká účast pravděpodobně ale nakonec nutná nebude, protože počet vojáků v misi nyní odpovídá mandátu.
I kdyby ale nakonec na Golany nešel jediný český voják, je vyjádření zájmu o účast na takové misi podle Korena pro Česko velmi dobrým krokem, s nímž by ČR mohla oslovit světovou organizaci. Zeman zapojení českých vojáků do mise, která je v oblasti od roku 1974, navrhl na konci srpna. Taková akce by podle něj mohla výrazně zvýšit prestiž Česka v zahraničí.
Pochybnosti o české účasti naopak vyslovil Zaorálek, který by se po volbách mohl stát šéfem české diplomacie. Má za to, že by nešlo o dobré využití schopností českých vojáků. Mise světové organizace jsou podle něj navíc většinou vybaveny slabým mandátem, a proto je považuje za rizikové.
Stínový ministr zahraničí za ČSSD na dnešní tiskové konferenci také uvítal aktuální vývoj okolo bojů v Sýrii, který podle něj zvyšuje naději že se věc podaří vyřešit diplomatickou cestou.
Zaorálek dále nastínil hlavní zahraničněpolitické priority sociálních demokratů. Patří k nim třeba aktivní a zodpovědné členství v EU, NATO a OSN, změna chování ČR v rámci osmadvacítky, důraz na politiku lidských práv, mezi něž ČSSD počítá i práva sociální a ekonomická. Zmínil také význam ekonomické diplomacie a nutnost společné zahraniční strategie prezidenta, premiéra i jednotlivých ministrů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.