Premiér Petr Nečas (ODS) se v osobním dopise omluvil prezidentovi Václavu Klausovi za svá slova o tom, že ústup od zvýšení DPH by byl krok "na hranici politické a ekonomické debility". Jedním z těch, kteří se proti zvyšování daní otevřeně postavili, byl totiž i prezident Klaus a Nečasova slova se ho prý dotkla. O změně daní musí nyní premiér vyjednávat s rebely ve vlastní straně. Ve hře je osud vlády.
"Musím říct, že jsem se samozřejmě nechtěl dotknout pana prezidenta, že jsem se mu omluvil," prohlásil Nečas v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce. Skutečnost, že se z jeho soukromé korespondence stala věc veřejná, premiéra ovšem viditelně zaskočila. Na Klause se prý totiž neobrátil jako premiér, ale "jako Petr Nečas". "To, že tato informace je uvolněna, musím říct, že mě to překvapuje, lidsky mě to zasahuje," uvedl premiér.
Anketa:
Myslíte, že kvůli debatě o zvýšení DPH hrozí pád vlády?
Klause se mohla dotknout Nečasova slova z poloviny srpna; tehdy na otázku LN, zda neuvažuje o tom, že by druhé zvýšení DPH zastavil, premiér odpověděl: "Ale to by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility. Byl by to signál finančním trhům, že ustupujeme od naší konsolidační strategie kvůli pár desetinkám procenta ekonomického růstu. Ať si to někdo udělá, ale to bude jiná vláda s jiným premiérem. S tímto premiérem nikdy."
Prezident se zanedlouho proti zvýšení DPH ostře ohradil. Řekl, že zvyšování daní v této době je ekonomická sebevražda a premiér dělá fatální chybu.
"Neřekl jsem ani omylem, protože si to ani nemyslím, že ten, kdo si myslí, že se nemá zvyšovat DPH, je na hranici debility. To byl velmi významný mediální posun," uvedl Nečas na svoji obranu. Klausovi se prý nicméně za tento mediální posun osobně omluvil.
"Voliči nám pád vlády neodpustí"
V souvislosti s vládním daňovým balíčkem nyní Nečas čelí vzpouře v ODS. Šest vlastních poslanců mu normu dokonce potopilo ve sněmovně. Vláda ji už stihla předložit znovu, protože s ní však Nečas spojil důvěru kabinetu, bude o její podobě ještě muset s rebely jednat.
"Máme-li pokračovat ve svém konsolidačním úsilí, musíme v příštím roce dostat deficit pod tři procenta HDP a to bez konsolidačního balíčku nejde. A já jsem řekl, že nebudu sedět v čele vlády, která nebude naplňovat tuto strategii," hájil premiér svůj krok spojit hlasování o balíčku s důvěrou vládě, který nejhlasitější z rebelů Petr Tluchoř označil za hloupost.
Jednotlivé návrhy nespokojené šestice občanských demokratů na úpravu daňového balíčku odmítl Nečas komentovat. Prostor pro dohodu však připustil. "Ano, připouštím, nebude to čistý vládní návrh. Ale nebude to ani čistý návrh mých šesti kolegů z ODS," uvedl premiér. Ani jemu samotnému se prý v balíčku řada věcí nelíbí, ale prý jde o "krvavý koaliční kompromis", za nímž stojí, a dohody by měla držet i celá ODS.
"Jsem hluboce přesvědčený o tom, že voliči občanských demokratů pochopí a odpustí ODS, když nebude stoprocentně plnit svůj program, protože ví, že koaliční kompromis je někdy velmi krvavý. Ale jsem si naprosto jist, že naši voliči nikdy nepochopí a nikdy nám neodpustí, že díky nejednotnosti v poslaneckém klubu a malé skupině poslanců bude ohrožena existence této vlády nebo tato vláda padne," prohlásil Nečas. Pokud by totiž kabinet skončil, bylo by to již potřetí, co ODS potopila vlastního premiéra, dodal předseda vlády.