Zavadil: Jako poslanec budu brát míň než v čele odborů

Domácí
26. 9. 2013 06:23
Odborář Jaroslav Zavadil.
Odborář Jaroslav Zavadil.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil (ČMKOS) má v posledních dnech napilno. Kromě jednání o budoucnosti horníků v Dole Paskov startuje i svou kampaň coby lídr kandidátky sociální demokracie. Jako jednička v Praze má téměř jisté, že se do sněmovny dostane. Velký kritik platů politiků v pořadu Bez cenzury TV Barrandov přiznává, že jako poslanec brát méně než coby šéf ČMKOS.

Jste v nové roli politika. Už jste se setkal s nějakými nadávkami, kterými odboráři politiky s oblibou častují?

Když jsem tuhle nabídku na rozhraní května a června dostal, tak jsem se sám rozhodoval o tom, zda budu dál pokračovat v pozici předsedy ČMKOS. Příští rok v dubnu máme sjezd a zvažoval jsem, zda budu dál kandidovat, nebo nebudu - to bylo ještě v době, kdy nebylo rozhodnuto o předčasných volbách. K rozhodnutí došlo, tady jsme to oznámil a vcelku to bylo kvitováno pozitivně.

Proč vstupujete podobně jako vaši předchůdci Richard Falbr a Milan Štěch do politiky? V odborech jste už řadu let a spousta lidí určitě nemá jasno o vaší motivaci. 

Já jsem v odborových funkcích 24 let od roku 1989 až po současnost. Jako vedení konfederace jsme působili v legislativních institucích nebo v institucích, které rozhodovaly o různých věcech. Nejen já, ale i kolegové. 

Takže jste se nesetkal s negativními ohlasy u vašich kolegů?

Vesměs ty ohlasy byly pozitivní. My máme svůj časopis, kde tahle diskuse probíhá, a ve většině případů to lidé podporují. Nemám vyloženě negativní ohlasy, větší část odborových organizací mě podporuje.

Jste dlouholetým kritikem platů politiků, na vašich demonstracích bylo často slyšet, že zákonodárci berou hodně peněz. Budete v Poslanecké sněmovně bojovat za to, aby politici neměli tak vysoké mzdy?

Já nevím, co to je hodně peněz. Jak jsem se informoval, tak mi bylo řečeno, že plat poslance je padesát šest tisíc. Vedle toho jsou samozřejmě náhrady, o kterých já ještě nevím, jak to funguje. Co se týče platu 56 tisíc korun, tak to nevnímám jako vysoký plat. V současnosti jako předseda konfederace mám i víc, než kolik činí plat poslance.

Chcete tím říct, že si jako poslanec finančně pohoršíte?

To zrovna myslím není vhodná otázka, jestli si pohorším nebo polepším. Hlavně jde o to, aby se zlepšila kultura jednání v parlamentu. Politika se tam dostala na okraj a politikové jsou bráni jako něco méněcenného, a to mně trošku vadí. Možná si to zavinili sami, těmi svými aférami a tím, jak se tam komunikuje - nebo spíš nekomunikuje. Vzhledem k tomu, že mou profesí je kolektivní vyjednávání, tak bych chtěl ve sněmovně pomoci ke zlepšení té atmosféry.

Kandidujete za sociální demokracii. Dovedete si vy sám představit, že byste utvořili vládu s komunisty?

Pokud vím, tak sociální demokracie zatím neprezentovala, že by utvořila koalici s komunisty. S komunisty jsme se měli vyrovnat buď po roce 1989, a když jsme to neudělali, tak tu stranu teď musíme brát takovou, jaká je. Pokud vím, tak podle preferencí má teď nějakých 15 procent a je to prakticky jedna z nejsilnějších politických stran, takže je otázka, zda je skutečně čas na to, aby vstoupili do politiky nebo ne. Já jsem vždycky preferoval vládu jedné strany, to jsme preferovali i v minulosti. Koaliční vlády jsou takové, že malé strany vydírají velké a potom ta velká strana ani nemůže splnit, co naslibuje, a lidé v tom mají chaos.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ