Zelení podruhé narazili se svým antidiskriminačním zákonem. Nejprve jim ho nepodepsal prezident Václav Klaus, nyní na ně nemají čas kolegové z koalice. Ministr Bursík kvůli zákonu žádal schůzku vedení koaličních stran, ta se ale odkládá.
Lidovci a občanští demokraté musí řešit palčivější problémy - zdravotní reformu a církevní restituce. I to se ale odkládá, premiér odjel na dovolenou. Poslanecká schůze, kde bude muset koalice držet pohromadě, přitom začne už třetího června. "Na koaliční schůzce trváme," nechce místopředseda zelených Ondřej Liška couvnout.
ČTĚTE TAKÉ: Premiér už zase zmizí. Tentokrát na dovolenou
Návrh považují zelení za své dítě. "Naše poslankyně nad ním strávily hodiny práce. Nejdůležitější ale je, že jsme poslední členská země Evropské unie, která nemá tuto normu schválenou," řekla poslankyně Olga Zubová (SZ).
Kdy se sejdeme?
Antidiskriminační zákon sice prošel sněmovnou pohodlnou většinou, zelení si ale chtějí pojistit hlasy vládních poslanců, aby přehlasovali prezidentské veto. K tomu potřebují 101 hlasů. Prezident Václav Klaus označil zákon za "zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní a jeho dopady za velmi problematické". Po Česká republice nicméně jeho schválení požaduje Evropská unie.
Termín, kdy se lidé z vedení koaličních stran kvůli normě sejdou, však není znám. "Dohodli jsme se, že to bude jednou zhruba za šest týdnů. Předsedové se ale včera na datu nedohodli," uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa.
Každý má svůj problém
Lidovci mají v koalici také co řešit. Skupinka kolem rebelujícího poslance ODS Vlastimila Tlustého jim blokuje zákon o vyrovnání s církvemi, oni zase chtějí změny v Julínkových zdravotnických reformách. "Když už budeme řešit tyto zásadní věci, proč nezmínit i antidiskriminační zákon," dává Severa šanci zeleným na řešení jejich problému.
Zákon má stanovit rovné podmínky například v práci. Obrací také poměr v pracovně-právním vztahu: poškozený dosud musel prokazovat, že byl diskriminován, po schválení zákona by musel zaměstnavatel dokázat, že zajistil rovnocenné podmínky.
Foto: Robert Zlatohlávek