Prezident
Zeman: Jako občan si přeji vítězství ČSSD ve volbách

15.03.2013 12:51 Aktualizováno 15.03. 13:30

On-line

 • 09:56
  TÝDEN.CZ

  Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže ze sjezdu sociálních demokratů v Ostravě.

 • 09:57
  TÝDEN.CZ

  Do bývalého plynojemu, ve kterém si ČSSD v pátek zvolí nové vedení, se sjíždějí delegáti. Unikátní stavbu Vítkovických železáren si mnozí fotí. Panuje dobrá nálada. Hosté se mohou občerstvit limonádami, kávou nebo čajem.

 • 09:57
  ČSSD

  "V podstatě se dá říct, že neočekávám nic. Já si myslím, že to bude klidný, nudný sjezd. Čekám střet na dámské části vedení. Dojde k velké bitvě mezi Mařenkou Benešovou a Alenkou Gajdůškovou. Když se ženský do něčeho dají, tak lítají třísky. Také je možné, že nebude zvolena ani jedna," odhaduje poslanec Vítězslav Jandák.

  Do vedení se podle jeho názoru dostane plzeňský hejtman Milan Chovanec. "Je to nesmírně talentovaný, báječný mužský. Držím mu palce strašně moc," uvedl. Šance senátora Jiřího Dienstbiera udržet se mezi místopředsedy strany jsou podle jeho mínění padesátiprocentní.

 • 10:06
  Jiří Dienstbier

  Těsně před zahájením 37. sjezdu ČSSD se sešlo dosavadní stranické grémium, aby doladilo volební taktiku.

  Senátor Jiří Dienstbier dorazil na sjezd ČSSD v dobré náladě. "Věřím tomu, že místopředsednický post obhájím. Ale je tady šest set delegátů a stát se může cokoli," prohlásil. 

 • 10:07
  ČSSD

  Sjezd byl oficiálně zahájen, delegáti vestoje poslouchají českou státní hymnu, následuje evropská - Óda na radost. Obě v instrumentálním provedení.

 • 10:14
  ČSSD

  ČSSD představila nový volební program zvaný Nový začátek pro naši zemi. Slibuje mimo jiné zrušit rovnou daň i penzijní reformu a také o polovinu zvýšit miminální mzdu. 

  Strana uznává nutnost rozpočtové odpovědnosti a tříprocentího limitu pro deficit HDP, škrty ale nemají podlamovat hospodářský růst. K růstu má pomoci efektivnější čerpání evropských dotací, podpora exportu mimo EU. 

 • 10:19
  Bohuslav Sobotka

  Předseda strany Bohuslav Sobotka vyhlásil minutu ticha za 487 členů a členek, kteří v poslední době zemřeli. Jmenoval Jaroslava Pelikána, Bohumila Fišera, Petra Jalowiczora, Františka Strnada, Jaroslava Šabatu a Jiřího Havla.

 • 10:22
  ČSSD

  Bez potíží byl schválen jednací řád sjezdu, program i volební řád.

 • 10:38
  Bohuslav Sobotka

  Předseda Bohuslav Sobotka popřel obecnou frázi, že pravice vytváří hodnoty a levice je pak rozděluje. „Pravice vládne od roku 2006, to je sedm let. Je na čase se zeptat, kde jsou ony vytvořené hodnoty, kde jsou ty přebytky? Kde je hospodářský růst, který pravice slibovala?“

 • 10:38
  Bohuslav Sobotka

  "Pokud vyhrajeme příští volby, budeme přebírat vybydlenou zemi. Lidé zápasí s rozkladem státu. Nepovedené reformy a chamtivost přibližují pomalu, ale jistě republiku k rozkladu a chaosu. Lidé už se státem nepočítají jako s něčím, co by jim mohlo reálně pomoci," hřímá dál Sobotka.

 • 10:40
  Bohuslav Sobotka

  Sobotka připomněl kauzy jako nekvalitní potraviny v obchodních řetězcích, drahou solární elektřinu, metanolovou kauzu. "To všechno jsou známky rozpadu a rozkladu základních funkcí republiky."

 • 10:41
  Bohuslav Sobotka

  „Bez vítězství sociální demokracie na celostátní úrovni budou kraje odsouzeny k živoření,“ podotkl Sobotka směrem k jedenácti hejtmanům v dresu ČSSD.

  „Lidem se nežije lehce. Každý desátý člověk je ohrožen chudobou,“ připomněl.

 • 10:42
  Bohuslav Sobotka

  V prosazení levicového programu sociální demokracii podle Sobotky může pomoci i prezident Miloš Zeman. „Jsem rád, že máme poprvé od roku 1989 prezidenta, který se hlásí k levicovým hodnotám. Je zřejmé, že v řadě otázek budeme přirozenými programovými spojenci,“ prohlásil.

 • 10:48
  Bohuslav Sobotka

  Dále Sobotka vytýčil čtyři pilíře obnovy země: Nastartování ekonomiky, rekonstrukce státi, nápravu pravicových reforem a spravedlivé vládnutí včetně progresivního zdanění. „Naše země si zaslouží nový začátek. Jsem přesvědčen, že tím začátkem a nadějí je sociální demokracie.“

 • 10:49
  TÝDEN.CZ

  Delegáti sjezdu sedí jako v hledišti, aby nepletichařili. "Bude přetrhaná ta možnost sejít se někde v rohu a domlouvat se," sliboval pořed časem v LN místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Mýlil se. Redaktorky TÝDNE zastihly na chodbě k sálu v živé debatě Michala Haška, Marii Benešovou, Zdeňka Škromacha a Petra Hulínského. Přímo v hledišti se zase vytvořila skupinka kolem Bohuslava Sobotky - Lubomír Zaorálek, Milan Štěch, Martin Starec a Alena Gajdůšková.  

 • 10:49
  ČSSD

  „Pánové Nečas, Kalousek a Schwarzenberg už přece nesmí dostat žádnou další šanci. Nesmí dostat šanci za desítky miliard rozdané církvím, za zašantročené evropské dotace, za předražené IT zakázky,“ pokračuje v bojovném duchu statutární místopředseda Michal Hašek.

 • 10:54
  ČSSD

  „Na krajské úrovni ukazujeme lidem jiné vládnutí – vládnutí většinou bez skandálů. To je dnešní aktuální vizitka sociální demokracie," pokračuje Hašek z titulu brněnského hejtmana a předsedy asociace krajů.

 • 10:57
  ČSSD

  Místopředseda Hašek: “Myslím, že je dobře, že sociální demokracie ukázala široký koaliční potenciál na krajské úrovni a sestavila koalice jak levicové, tak středolevé. Koaličním partnerem ale nejsou a nebudou ODS a TOP 09, určitě ne s jejich současnou politikou.“

 • 11:09
  ČSSD

  Další místopředsedkyně Marie Benešová slibuje budovat „výbornou spolupráci s novým naším levicovým prezidentem. Jsem přesvědčena, že najdeme společnou řeč“. Také neopomněla připomenout, že v prezidentské volbě vsadila na správného kandidáta namísto na zástupce ČSSD Jiřího Dienstbiera.

 • 11:10
  ČSSD

  Moderátor Petr Vícha opakovaně žádá o ticho a „takový klid, jako jsme zvyklí v Senátu, a ne takový hluk jako v Poslanecké sněmovně“.

Foto: ČTK , Michal Doležal

Autor: ČTK

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Prezidentská vlajka České republiky (ilustrační foto).

Zahraniční návštěva
Prezident Zeman na Hradě přivítal polského prezidenta Dudu

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přivítal polského prezidenta Andrzeje Dudu. Budou spolu hovořit kromě bilaterálních vztahů pravděpodobně o situaci na... více

Prezident Miloš Zeman (na snímku z roku 2017).

Hlava státu
Zeman na Hradě jmenoval téměř čtyři desítky nových soudců

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval téměř čtyři desítky nových soudců. Nejvíc nováčků zamíří do obvodu brněnského krajského soudu. Mezi... více

Prezident České republiky Miloš Zeman.

Změna ústavy
Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na Zemana kvůli milosti pro Baláka

Někteří senátoři zvažují ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana v souvislosti s kontroverzním omilostněním šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Předseda... více

Exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová na archivním snímku.

Exministryně zahraničí
Albrightová byla podle Zemana nejdůležitějším advokátem Česka v USA

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová byla podle prezidenta Miloše Zemana nejdůležitějším podporovatelem i advokátem České republiky v USA, a... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi