Zeman vtipkující: Z hladomorny jsem chtěl udělat vinný sklep

Domácí
13. 3. 2014 17:05
Prezident Zeman se svou slabostí pro dobré víno nikterak netají.
Prezident Zeman se svou slabostí pro dobré víno nikterak netají.

Prezident Miloš Zeman zvažoval, že by někdejší hladomornu na Pražském hradě nechal přebudovat na vinný sklípek. Byl mu ale nabídnut jiný prostor, který má pro sklípky charakteristickou klenbu. Prezident tuto informaci ve čtvrtek sdělil nejlepším vinařům, kterým předal ocenění za loňský rok.

"Nesmírně si vážím atmosféry vinných sklípků, zejména sklípků moravských. I když po dobu prvního roku po své inauguraci jsem se bohužel neměl čas ani jednou do takového sklípku zavítat. Snad to napravím v dalších letech," řekl před předáním ocenění.

"Navrhoval jsem dokonce, abychom místo hladomorny, která na Hradě bohužel není používána, zřídili vinný sklípek, ale bylo mi nabídnuto jiné místo, které má krásnou klenbu. A klenba, jak dobře víte, se k vinnému sklípku hodí," dodal.

Prezident ocenil, že vzorky v Národní soutěži vín procházejí velmi přísným výběrem. Do prvního kola postoupí jen 17 procent z přihlášených. Zatím posledního ročníku klání se zúčastnilo více než 1500 vzorků vína.

Absolutním vítězem Národní soutěže vín se stal rýnský ryzlink ročníku 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Cenu Zeman předal generálnímu řediteli vinařství Bořku Svobodovi. V kategorii sladkých vín zvítězil moravský muškát z ročníku 2012, výběr z bobulí společnosti Znovín Znojmo. Nejlepším polosladkým vínem se stalo chardonnay 2011, výběr z hroznů od vinaře Josefa Fridricha.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Václav Šálek

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ