Kino ve Varnsdorfu, kde v posledních týdnech roste napětí mezi Romy a ostatními obyvateli, zaplnily v sobotu dopoledne stovky nespokojených a naštvaných lidí. Kritizovali laxnost radnice i práci policie. V bouřlivé atmosféře znovu zazněly výzvy k odstoupení starosty.
Setkání radnice s občany se uskutečnilo už podruhé, to sobotní mělo informovat o opatřeních, která radnice po tom minulém přijala. Podle lidí se ale zatím ve městě mnoho nezměnilo.
Hned na počátku zazněla informace, že desetiletý Rom přezdívaný Terorista, který se svým gangem přepadával lidi za bílého dne, je v diagnostickém ústavu.
"Policie jen za poslední měsíc řešila ve městě 16 závažných trestných činů, deset z nich bylo objasněno, u čtyř se ukázalo, že byly smyšlené," informoval shromáždění starosta Martin Louka. Zástupci policie na setkání chyběli, na což lidé reagovali pískotem.
Situace ve Varnsdorfu se podle místních příliš nezlepšuje. "I když už jsou dny, kdy je třeba klidněji," připustila jedna z obyvatelek. Přestože je město plné policistů, stále se podle lidí krade. "Pořád můžete večer potkat ve městě Romy s kárkami plnými nakradeného železa." "Mou vnučku přepadli za bílého dne, když šla z tréninku, sebrali jí tašku, ve které naštěstí mimo úboru nic neměla," řekla jiná žena. Slovní potyčky a nadávky jsou na denním pořádku a zazněly i na besedě v kině, na kterou dorazilo i několik Romů. "I naše děti se bojí," řekla jedna z Romek.
Lidé nejčastěji kritizovali štědrý sociální systém, žádali zpřísnění výplaty sociálních dávek. "Přídavky na děti by měly dostávat jen rodiny, které posílají děti do škol," zaznělo v diskusi. Objevily se i návrhy, že by se město mělo postarat o romské děti, aby volný čas trávily smysluplněji. "Měly by se učit, mít nějakou zájmovou činnost, ale měly by se učit i základním hygienickým úkonům," řekla jedna z žen.
Ve městě ale ještě loni komunitní centrum pro romské děti fungovalo přímo v jedné z ubytoven. "Nedostalo ale peníze od kraje a skončilo, protože my už jsme v rozpočtu peníze neměli," řekl místostarosta Karel Dubský.
Lidé žádali i redukci míst v ubytovnách. Padl i návrh na větší podporu veřejně prospěšných prací. Ty jsou pro nevzdělané Romy často jedinou šancí na zaměstnání, aby nemuseli být závislí jen na sociální podpoře. "Jedním z řešení problémů s adolescenty by určitě bylo snížení hranice trestní odpovědnosti o dva roky," navrhoval místní podnikatel Jan Šimek. Navrhuje také snížení hranice škody pro stanovení trestného činu na 1000 nebo 2000 korun ze současných 5000 korun. "Zrušit by se měly všechny herny a kasina, a to nejen u škol," dodal.
Napětí mezi starousedlíky a Romy nejen ve Varnsdorfu, ale i v sousedním Rumburku a Šluknově se stupňuje už delší dobu. Eskalovalo však v posledních měsících. Do měst přicházejí stále noví a noví Romové. Na sestěhování sociálně slabých založila svou živnost řada místních podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu a měst inkasují nemalé příspěvky na sociální bydlení. Vydělává na nich ale i samo město, které ubytovny také vlastní, upozornili dnes občané. Podle oficiálních statistik města za poslední půlrok odešlo z Varnsdorfu 151 lidí a přistěhovalo se jich 152. Další ale přijíždějí údajně na návštěvu.
Další demonstrace
Ve Varnsdorfu se v sobotu bude znovu demonstrovat, už posedmé během měsíce. Opět hrozí střety mezi policisty a demonstranty a riziko ještě zvyšuje ohlášená přítomnost příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kterých se podle odhadů může sejít přes 100. Policie nasadí asi 300 mužů a slibuje, že na případné rasistické přečiny odpoví tvrdou protiakcí. Před týdnem se pochod DSSS zvrhl ve střety s policií.
Tentokrát se nacionalisté chtějí přidat k dříve ohlášenému mítinku a následnému pochodu, svolanému skupinkou místních. Na náměstí Edvarda Beneše se sejdou ve 14.00 a pak vyrazí na pochod směrem k ubytovně Sport, obývané sociálně slabými, zejména Romy. K ní se demonstranti pokoušeli už čtyřikrát neúspěšně proniknout, tentokrát ale mají vše řádně ohlášené.