Poslední přeživší z Ležáků předá německému velvyslanci knihu

Domácí
2. 7. 2018 19:50
Jarmila Doležalová.
Jarmila Doležalová.

Poslední přeživší z nacisty vypálené obce Ležáky Jarmila Doležalová se ve středu setká s německým velvyslancem v Česku Christophem Israngem. Předá mu knihu Osud jménem Ležáky, která obsahuje nacistické dokumenty vztahující se k vyvraždění obce a jeho prostřednictvím ji i poskytne německým archivům. v pondělí to řekla dcera Jarmily Doležalové, podle níž je předání knihy i určitým gestem smíření.

"V knize jsou nacistické dokumenty, například popravčí protokoly z Pardubic nebo dokumenty, které se vztahují k lidickým a ležáckým dětem. Některé z nich jsou publikované poprvé. Právě proto knihu darujeme panu velvyslanci a zároveň archivům v Německu, aby ji měly k dispozici," řekla o knize Jarmila Doležalová mladší. Historických dokumentů jsou podle ní v knize desítky.

Jarmila Doležalová starší se sejde s německým velvyslancem v týdnu, kdy si připomíná popravení svých příbuzných nacisty. Před 76 lety, 2. července 1942, bylo v Pardubicích popraveno 40 lidí, kteří spolupracovali s parašutisty z výsadku Silver A. "Zastřeleni byli tatínek maminky, její teta, její strýc a bratr strýce," řekla Jarmila Doležalová mladší. "Z maminčiny rodiny za pomoc parašutistům zatkli 16 osob, jenom jedna třetina se dožila konce války," uvedla.

Velvyslanec Israng letos v březnu uctil oběti z Ležáků, když položil květiny na někdejším popravišti v Pardubicích a u památníku ležáckých dětí. V červnu se zúčastnil pietního aktu v Ležácích.

Nacisté vyhladili Ležáky kvůli zjištění, že se tam ukrývali parašutisté z výsadku Silver A vycvičení v Británii. Vyvraždění obce bylo odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli parašutisté z výsadku Anthropoid. První zprávy o tom, že se členové výsadku Silver A ukrývali na Pardubicku, dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy.

Nacisté začali v Ležácích zatýkat 21. června 1942. O tři dny později v Pardubicích popravili 33 obyvatel Ležáků starších 15 let, dalšího zabili o den později. Na počátku července popravili 40 osob. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 z nich pravděpodobně zabili. Válku přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány na převýchovu, jeden a dva a půl roku.

Autor: ČTK Foto: , Karel Šanda

Další čtení

Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ