Pospíšil chce usnadnit odškodnění pro týrané
17.03.2009 17:50
Ministerstvo spravedlnosti chce usnadnit obětem trestných činů cestu k odškodnění. Chystá proto novelu trestního řádu, která umožní obětem žádat peníze za morální újmu již během trestního řízení.
Pokud se například chce dnes znásilněná žena domoci finanční satisfakce za psychickou újmu, nemá před sebou jednoduchý úkol. Musí o odškodnění zažádat u soudu v civilním řízení. Do soudní síně tak musí opakovaně - nejprve kvůli trestnímu řízení a pak znovu, když požaduje peněžní satisfakci.
Co by se mohlo objevit v novém zákoně? |
Výslech dětí mimo prostor soudní síně, například prostřednictvím videokonference. Funguje ve většině států EU.
Zavedení speciálních místností u soudů (tzv. čekáren), kde by děti mohly vyčkat, než jsou předvolány. (Irsko)
Časové omezení výslechu dítěte. Například ve Švédsku nesmí trvat déle než tři hodiny.
Nárok na bezplatnou pomoc psychologa či právní pomoc. |
V trestním řízení soud oběti přizná maximálně náhradu za potrhané oblečení či poničené věci. "V trestním řízení může oběť požadovat odškodnění jen za materiální újmu, nikoli za samotný traumatizující zážitek," vysvětlil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Pro oběť, která se sotva otřepala z útoku násilníka, je ale takový proces často příliš náročný. Ministerstvo se proto rozhodlo udělat vstřícný krok. "Ještě v tomto roce chceme předložit právní úpravu, která posílí možnost obětí trestných činů získat zadostiučinění," slíbil Pospíšil. "Chceme zavést změnu, aby ta oběť byla odškodněna kompletně."
Ministerský plán vítají nevládní organizace. Zůstávají však nohama na zemi. "My už na to léta upozorňujeme, určitě je dobře, že v trestním řízení bude brána v potaz i nemateriální újma," pochválila ministerstvo šéfka Nadace naše dítě Zuzana Baudyšová. "Je to ale hudba budoucnosti, legislativní proces u nás trvá příliš dlouho."
Kromě novely chystá ministerstvo ještě speciální zákon o obětech trestných činů, od něhož si odborníci slibují lepší servis pro poškozené: soudci a policisté se budou učit, jak s oběťmi jednat citlivě, oběti budou mít garantováno útočiště a ochranu. K sepsání normy poslouží právníkům zahraniční inspirace. V soudní síni by se tak mohl objevit nový prvek - videokonference, která by umožnila citlivější vyslýchání dětí. Videopraxe funguje například u rakouských sousedů: porota, před níž stanul Josef Fritzl, si svědectví Fritzlovy týrané dcery Elisabeth mohla poslechnout pouze z videozáznamu.
ČTĚTE TAKÉ: Soud sleduje výpověď Elisabeth, Fritzl ukázal tvář
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.