Pospíšil prověří tlaky v kauze katarského prince
20.04.2008 18:39
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce nechat prověřit údajné politické tlaky na státní zástupce a soudy v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Ten byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami, ale následně byl na základě rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce předán do Kataru, kde bylo stíhání zastaveno. Pospíšil to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová i tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová dnes hovořily o tom, že na ně činili nátlak lidé z ministerstva spravedlnosti.
Benešová v pořadu řekla, že cítila tlak ze strany Němcových náměstků Romana Poláška a Vladimíra Krále. Vladimír Král na ministerstvu působí i v současnosti.
"Mohu potvrdit, že Král působil v té kauze od počátku. Mně volal, osobně, pak volal tehdejší náměstek Polášek a oba dva se zajímali, kdy bude podána obžaloba. Král se dokonce angažoval v prošetření té kauzy," uvedla Benešová s tím, že o tom existují záznamy. "Všechno jsme to zachycovali v dokumentaci dozorového spisu," dodala.Král tehdy podle Benešové zatajil, že byla podána žádost o vydání Sáního k trestnímu stíhání do Kataru. Před podáním obžaloby by podle ní o tom rozhodovalo Nejvyšší státní zastupitelství. "Oni čekali, až bude podaná obžaloba, protože pak teprve to spadá do gesce ministra," uvedla Benešová.
Pospíšil si Vladimíra Krále prověří
"Král je letitý pracovník ministerstva, pracuje na ministerstvu dvacet let. Já si ty věci prověřím. Musím říci, že jak jsem ho poznal, tak na mě působí velmi korektním a profesionálním dojmem," reagoval Pospíšil.
O politických tlacích již dříve mluvila i Křikavová. I ona uvedla, že důkazy jsou založené v trestním spisu. "Jsou to záznamy o komunikaci buď mě samotné, nebo kanceláře Obvodního soudu pro Prahu 2 s poslem ministerstva spravedlnosti, který byl nesmírně aktivní na počátku celého případu," uvedla dnes soudkyně s tím, že oním poslem byl Ludvík Kummer, Poláškův tajemník.
"Já mohu pouze konstatovat, že pan náměstek Polášek pro mě dnes již nepracuje jako pro mě nepracuje pan Kummer. To je víceméně vše, co s tím mohu dělat, protože tam těžko lze vyvozovat nějakou trestní nebo jinou odpovědnost, to je otázka spíše etická," reagoval Pospíšil. S tlakem ze strany Krále se Křikavová podle svých slov nesetkala.
Soud: Ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné
Člen katarské královské rodiny Sání byl v létě 2005 Obvodním soudem pro Prahu 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Soud a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit. Sání byl propuštěn z vazby a odcestoval do Kataru.
Po příletu do své vlasti byl princ zatčen, osm dnů strávil ve vazbě a poté byl několik měsíců vyšetřován. Katarská strana si tehdy vyžádala také kompletní soudní spis z Česka přeložený do arabštiny, který získala na konci května 2006. Katarský prokurátor pak ale podle ministerstva spravedlnosti princovo stíhání zastavil. Odvolací pražský městský soud si nyní nechává přeložit rozhodnutí o zastavení stíhání. Poté rozhodne, zda bude pokračovat v přerušeném trestním řízení.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.