Požár v Beskydech zničil skoro deset hektarů lesa

Domácí
29. 4. 2012 10:43
Požár zlikvidoval deset hektarů lesa.
Požár zlikvidoval deset hektarů lesa.

Sobotní požár lesa v oblasti Jamník v katastru obce Staré Hamry na Frýdecko-Místecku způsobil škody za miliony korun. Shořelo deset hektarů lesa, původní odhady byly šest hektarů. Moravskoslezské hasiče navíc v současnosti zaměstnávají i další dva velké požáry lesa a porostu. Stále přitom likvidují i zbytky ohně v Jamníku, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

"V tuto chvíli ostravské jednotky likvidují rozsáhlý požár porostu a lesa ve svažitém terénu nedaleko obce Dolní Lhota," uvedl večer Faster. Dodal, že požár nahlášený okolo 16. hodiny už se hasičům podařilo lokalizovat a na místě zasahuje sedm jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů.

Další velký požár porostu vypukl podle Fastera okolo 17. hodiny v Dobešově na Novojičínsku. Požár je v těžko přístupném terénu. Likviduje ho devět hasičských jednotek.

Majitelem vyhořelého území v katastru obce Staré Hamry jsou Lesy České republiky.

"Odpovědný revírník odhadl, že požár způsobil škodu značného rozsahu v řádu milionů korun. Přesná částka bude vyčíslena po uhašení požáru a kontrole porostů," vysvětlil Faster.

Podle frýdecko-místeckého policejního mluvčího Vlastimila Starzyka se příčina požáru stále vyšetřuje a s ohledem na rozsah požáru potrvá vyšetřování delší dobu. Jednou z vyšetřovacích verzí však stále zůstává podezření, že oheň mají na svědomí lesní dělníci, kteří v místě káceli stromy a v lese údajně rozdělali oheň.

Les začal hořet v sobotu krátce před 13. hodinou. Nejprve na ploše 20 krát 25 metrů. Požár se však kvůli suchu a větru stále rozšiřoval a hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu až okolo 19.30. Ve špatně dostupném horském terénu s ohněm v sobotu bojovalo přes 30 hasičských jednotek s více než 40 automobily. Na místě pomáhaly i hasičské vrtulníky z Olomouce a Brna a hasicí letadlo.

Rozsáhlý lesní požár likvidovali v sobotu také hasiči u obce Vilémov na Olomoucku, kde hořelo asi šest hektarů lesa.

Autor: ČTK Foto: ČTK/PR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ