Praha vypověděla smlouvu prodejci masek Hitlera

Domácí
6. 11. 2019 08:06
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Radnice Prahy 1 ve středu vypověděla nájemní smlouvu provozovateli malostranského obchodu se suvenýry, který prodával gumové masky Adolfa Hitlera. Městská část to oznámila v tiskové zprávě.

Podle radnice byl návrh na výpověď smlouvy podán na základě porovnání skutečného sortimentu obchodu s nájemní smlouvou. V ní provozovatel obchodu tvrdil, že účelem pronájmu je prodej předmětů představujících tradiční pražskou a českou kulturu či výrobků chráněných dílen.

"Na základě podnětu od občanů a opozičního kolegy jsem sortiment obchodu ještě o víkendu zkontroloval a zjištěné informace jsme porovnali s nájemní smlouvou a veškerými dokumenty k nájmu. Na základě těchto zjištění jsem dnes podal návrh na vypovězení smlouvy, aby byl prostor znovu soutěžen," sdělil radní pro majetek David Bodeček (Piráti). Smlouva skončí současnému nájemci začátkem příštího roku. Poté budou zveřejněny podrobnosti k novému výběrovému řízení na pronájem daného prostoru. Do řízení se podle Bodečka může přihlásit i stávající nájemce obchodu.

Na prodej Hitlerovy masky v centru Prahy upozornil minulý týden na twitteru německý velvyslanec Christoph Israng. "Češi za nacistického režimu tolik trpěli. Proč se teď v centru Prahy prodává takový odpad?" napsal na sociální síti. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová následně ČTK řekla, že policie prověřuje, zda prodej masek nebyl protiprávní.

Radnice Prahy 1 v tiskové zprávě uvedla, že připravuje ve spolupráci s magistrátem nová pravidla pro pronájem nebytových prostor. Ve výběru nájemců by tak například nově nebyla rozhodujícím kritériem pouze cena, ale také účel nájmu.

"Přiznejme si, že některé obchody jsou pro pražskou památkovou rezervaci opravdu ostuda. A snažíme se to konečně řešit. Byl bych rozhodně rád, kdyby úroveň suvenýrů nabízených turistům byla mnohem vyšší, než co vídáme v některých obchodech dnes," sdělil starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Autor: ČTK Foto: , Twitter.com/Christoph Israng

Další čtení

Jarmark na Pernštýnském náměstí, 23. května 2025, Pardubice. Jarmarkem končí Multikulturní týden, který návštěvníkům nabídl jídla, oblečení, látky i originální šperky z několika zemí.

Žena z Ugandy se provdala do Česka, česká klasika jako svíčková jí chutná

Domácí
23. 5. 2025

ŘSD:O riziku radioaktivity na D11 jsme věděli, práce jsme zastavili z opatrnosti

Domácí
23. 5. 2025
Po 50 letech se vrátila na své historické místo socha sv. Jana Nepomuckého ve Štěnovicích u Plzně.

Ve Štěnovicích u Plzně odhalili sochu svatého Jana, vrátila se na původní místo

Domácí
23. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ