Právníci varují pacienty před rychlosoudy

Domácí
3. 1. 2011 07:54
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Právníci hájící práva pacientů varují před nově zavedenými rychlosoudy. Takzvaný rozhodčí soud je i po čtyřech týdnech své existence stále bez práce.

Lidé, kteří marně po pojišťovně žádají proplacení drahého léku nebo se domáhají odškodného za nepovedený lékařský zákrok, se od začátku prosince mohou obrátit na takzvaný rozhodčí soud.

Ten by měl na rozdíl od běžného občanskoprávního sporu velmi rychle, maximálně do tří měsíců, rozhodnout, jestli nárok pacienta je oprávněný, či ne. Pacient za novou službu zaplatí poplatek tři procenta z požadované částky, nejméně osm set korun.

Ani jeden případ k rozhodnutí

Zdeněk Somr.Po měsíci své existence však nemá soud, který sídlí v Praze, na stole ani jeden případ, natož aby nějaký rozhodl. Zdeněk Somr, předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, jehož je nová instituce součástí, dosavadní nezájem přičítá malému povědomí lidí o této možnosti.

Právníci zastupující pacienty ve sporech se zdravotními pojišťovnami či nemocnicemi však doporučují si případné využití takového rychlosoudu pořádně rozmyslet. „Mám obavu, že člověk vysoudí jen malou částku a zároveň se vzdává dalších nároků. Když se probere ze zdánlivého úspěchu, zjistí, že měl  právo třeba na desetkrát víc, ale bude už pozdě," podotýká právník Mario Švehelka. Podle něj je hlavním cílem zřízení tohoto soudu snížit náklady pojišťoven při sporech s jejich klienty.

Pochyby o nestrannosti

Svaz pacientů ČR, s nímž Švehelka spolupracuje, považuje například za netransparentní způsob, podle nějž bylo jmenováno osmnáct rozhodců, kteří budou nasazováni na pacientské spory.

„Pacient je vždy tou slabší stranou, takže svůj vliv při jmenování znalců uplatnily spíše pojišťovny a zdravotnická zařízení. Riziko, že rozhodci nebudou rozhodovat nestranně, je příliš velké," obává se místopředseda Svazu pacientů Josef Mrázek.

Olejár je skeptický

Luboš Olejár.Podle předsedy sdružení Luboše Olejára budou rozhodci většinou hájit spíše zájmy ministerstva zdravotnictví, které vznik rozhodčího soudu iniciovalo, než pacientů. „Není nepravděpodobné, že rozhodci stejně jako soudní znalci budou držet spíš s lékaři," dodává advokát Petr Folprecht.

Mezi rozhodci jsou většinou lékaři a právníci. Podle předsedy rozhodčího soudu Somra budou jejich tříčlenné senáty v každém sporu rozhodovat nezávisle. „Bude to levnější, rychlejší a méně formální než občanskoprávní proces," slibuje Somr. 

 

Další čtení

Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ