Před čínskou ambasádou demonstruje stovka lidí <span>za Tibet</span>

Domácí
10. 3. 2009 18:50
Na demonstraci za Tibet přišel i Martin Bursík s Kateřinou Jaques.
Na demonstraci za Tibet přišel i Martin Bursík s Kateřinou Jaques.
Na demonstraci za Tibet přišel i Martin Bursík s Kateřinou Jaques.Před velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze demonstruje na podporu Tibetu podle policie asi 150 lidí. Demonstranti mají tibetské vlajky a transparenty, které vyzývají k dodržování lidských práv v Tibetu. Na pořádek dohlíží kolem 15 policistů.

Na podporu Tibetu už dnes na mnohých místech zavlály tibetské vlajky. Dnes totiž uplynulo 50 let od protičínského povstání, při kterém zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

"Při příležitosti 50 let od povstání jsme se tu sešli, abychom si připomněli, že současná situace v Tibetu je nejhorší za poslední desítky let," uvedl Bohumil Čáp z pořadatelské Amnesty International.

ČTĚTE TAKÉ: Desítky českých měst a obcí vyvěsily tibetskou vlajku
                        Tibetská vlajka visí i na sněmovně. Vlček je v cizině

Akce před čínským velvyslanectvím je namířena rovněž proti plánovanému summitu EU - Čína, který by se měl v Praze konat v květnu. Na shromáždění přišel také senátor Jaromír Štětina, ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a poslankyně zelených Kateřina Jacques. "Na summitu otázku lidských práv zmíníme," řekl Bursík.

Organizátoři demonstrace připravili dvě výzvy. První z nich je směřována čínské velvyslankyni, jejím předáním je pověřena Jacques, druhá je adresována české vládě.
Čína okupovala nezávislý Tibet od počátku 50. let. Po potlačení povstání ve Lhase v roce 1959 odešel duchovní vůdce Tibeťanů dalajlama do indického exilu, kde žije dodnes. Za půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů, mnozí Tibeťané byli vysídlováni a jejich kultura potlačována.

Za Tibet před čínskou ambasádou protestuje stovka lidí.Čína sice dlouhodobě slibuje zlepšování situace v otázce lidských práv, aktivisté a mezinárodní organizace i někteří politici však stále upozorňují na věznění lidí kvůli náboženskému vyznání, mučení zatčených a otrockou práci v táborech.

V Tibetu samotném nyní panuje napjatá situace podobající se stannému právu. Čínské úřady v poslední době stupňují represi. Narůstají tak obavy, aby ve sporném regionu nevypukly nové násilnosti. Vyplývá to z rozhovoru, který poskytl emisar tibetského duchovního vůdce dalajlamy při EU Taši Wangdi.

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ