
Na podporu Tibetu už dnes na mnohých místech zavlály tibetské vlajky. Dnes totiž uplynulo 50 let od protičínského povstání, při kterém zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
"Při příležitosti 50 let od povstání jsme se tu sešli, abychom si připomněli, že současná situace v Tibetu je nejhorší za poslední desítky let," uvedl Bohumil Čáp z pořadatelské Amnesty International.
ČTĚTE TAKÉ: Desítky českých měst a obcí vyvěsily tibetskou vlajku
Tibetská vlajka visí i na sněmovně. Vlček je v cizině
Akce před čínským velvyslanectvím je namířena rovněž proti plánovanému summitu EU - Čína, který by se měl v Praze konat v květnu. Na shromáždění přišel také senátor Jaromír Štětina, ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík a poslankyně zelených Kateřina Jacques. "Na summitu otázku lidských práv zmíníme," řekl Bursík.
Organizátoři demonstrace připravili dvě výzvy. První z nich je směřována čínské velvyslankyni, jejím předáním je pověřena Jacques, druhá je adresována české vládě.
Čína okupovala nezávislý Tibet od počátku 50. let. Po potlačení povstání ve Lhase v roce 1959 odešel duchovní vůdce Tibeťanů dalajlama do indického exilu, kde žije dodnes. Za půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů, mnozí Tibeťané byli vysídlováni a jejich kultura potlačována.

V Tibetu samotném nyní panuje napjatá situace podobající se stannému právu. Čínské úřady v poslední době stupňují represi. Narůstají tak obavy, aby ve sporném regionu nevypukly nové násilnosti. Vyplývá to z rozhovoru, který poskytl emisar tibetského duchovního vůdce dalajlamy při EU Taši Wangdi.
Foto: ČTK