Máte třicetiprocentní možnost, že dostanete rakovinu, vzkazuje předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Lidem s podezřením na rakovinné bujení proto radí, aby vyhledali odbornou pomoc co nejdříve.
Co byste poradil pacientům, kteří se chtějí rakoviny vyvarovat?
Základní mantra je velmi jednoduchá: Nekouřit, jíst všechno, ale málo a alespoň hodinu denně se fyzicky zatížit.
Jaké to pro vás je, říct těžce nemocnému pacientovi, že už mu nemůžete pomoct?
Vždy mohu pacientovi pomoct. Vždy mu mohu alespoň ulevit od bolestí a to znamená opravdu hodně. Až budete mít jednou rakovinu a budete na ni umírat, pochopíte, jak úžasné je necítit bolest, jak to zkvalitňuje život.
ČTĚTE TAKÉ: Léčba rakoviny se zlepšuje, nemocných přesto přibývá
To zní, jako by bylo jisté, že rakovinu dostanu.
Každý třetí člověk rakovinou skutečně onemocní. A každý třetí na ni umře. Statistiky jsou neúprosné. Diagnóza rakoviny se pacientovi nesděluje snadno. Jak mám vysvětlit ženě s dvěma malými dětmi, že musí zemřít? Ale sdělení diagnózy je součástí mé profese a nemohu to vnímat jako něco, co mě ničí.
Kam by se měl člověk obrátit, když má podezření na rakovinu?
Měl by popsat svoje obtíže praktickému lékaři. Ten ho vyšetří a odkáže na specialistu. Pokud praktický doktor nebude považovat jejich obtíže za závažné, měli by se obrátit na odborníka sami.
ČTĚTE TAKÉ: Audit nás poškodil, brání se pardubické onkocentrum
Co byste vzkázal lidem, kteří mají u sebe podezření na rakovinu, ale nejdou do nemocnice na vyšetření, protože se bojí mnohdy bolestivé a dlouhé léčby?
Mnoho pacientů se ze strachu přijde léčit až ve chvíli, kdy už je nemůžeme uzdravit. S každou nemocí je potřeba jít k lékaři zavčas a u nádorů to platí stonásobně. Nezáleží ani tak na tom, jaký druh nádoru máte, ale na tom, v jakém stádiu ho lékař objevil. Rakovina v prvním stádiu se vyléčí u devadesáti pěti procent lidí, rakovina ve čtvrtém stádiu u nikoho. To je dobrý argument, proč jít k lékaři hned.
Ministerstvo zdravotnictví v lednu odebralo pěti z osmnácti z Komplexních onkologických center status, který jim umožňoval léčit nejmodernější způsobem – biologickou léčbou. Souhlasíte s takovým zredukováním?
Osmnáct komplexních onkocenter bylo pro Českou republiku opravdu moc.
ČTĚTE TAKÉ: Mám leukemii, ale nebojím se. Věřím bioléčbě
Zhorší se přístup pacientů k bioléčbě?
V žádném případě. Bioléčba je natolik specializovaná a drahá léčba, že si za ní pacient rád zajede i do vzdálenější nemocnice. Pro jednoho pacienta stojí statisíce korun ročně.
Foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková