Český premiér poprvé v historii navštíví místo podpisu mnichovské dohody, nynější budovu tamní umělecké školy. Uvedl to server HlídacíPes.org. Na budově je nově pamětní deska připomínající dopady dohody na Československo. Premiér Bohuslav Sobotka bude v Bavorsku 10. a 11. března. S bavorským premiérem Horstem Seehoferem budou jednat o spolupráci v dopravě či vědě.
"Poprvé na úrovni premiérů půjdeme do současné budovy hudebních umění, kde byla v roce 1938 podepsána mnichovská dohoda. Oba premiéři tam půjdou spolu, oba k tomu něco řeknou," řekl Sobotkův poradce pro zahraniční politiku a dlouholetý český velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák. "Považuji to za důležité, protože Mnichov je pro český národ trauma a je dobře, že se k tomu bavorská, potažmo německá strana hlásí," doplnil.
"Čerstvě je tam pamětní deska, do té doby tam 78 let žádná nebyla," uvedl Jindrák. Na desce odhalené 24. února je napsáno v němčině, češtině a slovenštině: "V této budově byla dne 29. září 1938 podepsána 'mnichovská dohoda', která vedla k rozbití Československé republiky".
Spojení mezi Prahou a Mnichovem
Jedním z hlavních témat jednání premiérů bude zlepšení železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem a mezi Prahou a Norimberkem, protože mezi Českem a Bavorskem dosud není plně elektrifikované propojení. Je pravděpodobné, že politici budou diskutovat i o současné uprchlické krizi.
Česko a Bavorsko po desetiletí rozděloval názor na poválečné dějiny a vysídlení Němců z Československa. Většina vysídlených se usadila právě v největší německé spolkové zemi, Bavorsku, a tamní premiér je tradičním patronem sudetských Němců.
O prolomení diplomatických ledů se v roce 2010 postaral oficiální návštěvou Prahy Seehofer, který se s tehdejším premiérem Petrem Nečasem dohodl, že minulost už nebude zatěžovat vzájemné vztahy.