Premiér prolomil mlčení o radaru. Stejně <span>dostal sprchu</span>

Domácí
7. 5. 2008 17:40
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek

Mirek TopolánekPoslanci se téměř po roce dočkali. Premiér Mirek Topolánek promluvil v plénu o radaru. Měl co vysvětlovat. Své vyjádření jim dlužil ještě z června loňského roku, stejně tak až na pár výjimek za každý následující měsíc. A dnešní jednání vzal po svém. Body za všechny měsíce shrnul a má čistý stůl.

Ani tak opozici neuklidnil. "Dostáváme zprávu, že se jedná, že v některých oblastech bylo dosaženo výsledku, ale nedostáváme konkrétní zprávu, v čem jsou spory a co bylo dojednáno," řekl komunista Václav Exner. Nezapomněl připomenout, že do debaty je přihlášen od listopadu. I sociální demokraté Topolánka ostřelovali. "Nic zásadního k tomu není schopen říci," reagoval poslanec David Rath.

Mirek Topolánek si pro svůj projev připravil několik stránek textu. Obhajoval v něm potřebu postavit radarovou základnu v Česku a shrnul závěry nedávné pražské konference, kde se o protiraketové obraně jednalo. Poslanci jej ale příliš nevnímali. Předsedající Lubomír Zaorálek (ČSSD) musel dokonce zpočátku zákonodárce ODS napomínat, aby se v zadních lavicích nepošťuchovali.

Jednání byla tvrdá, říkal premiér

Premiér poté obhajoval smlouvu o radarové základně. "Přesto, že tato jednání byla velmi tvrdá, podařilo se nám nakonec prosadit do textu dohody většinu z našich návrhů, ke kterým vláda dala vyjednávačům mandát," řekl. Jmenoval například návštěvy radarové stanice představiteli cizích států, podíl České republiky na velení a řízení protiraketové obrany, ochranu životního prostředí či zapojení NATO do protiraketové obrany Spojených států.

Na jeho projev reagovali vládní poslanci potleskem. Topolánkův oponent Lubomír Zaorálek (ČSSD) mu ihned vytkl, že byl ohledně konference málo agilní, protože nepřijela americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Vyčítal mu rovněž, že vláda kriminalizuje odpůrce radaru po vzoru komunistické strany, která diskreditovala disidenty. To Topolánka rozčílilo. "Komentovat projev, to si myslím, že k diskusi nepatří. Ten projev byl velmi dobrý, já se za něj nestydím. Všichni si ho přečtěte, je na mých stránkách," pochválil se v reakci na Zaorálka. Vítězslav Jandák (ČSSD) na to reagoval po svém. "Samochvála trošku smrdí, pane premiére," řekl.

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ