Před dvěma lety onemocněla Hana Hrubá poměrně vzácnou formou rakoviny plic. Život jí nyní zachraňuje zcela nový zahraniční lék, který v Česku ještě není v lékárnách a pojišťovny ho neproplácejí. Každou krabičkou za statisíce korun si žena kupuje měsíc života.
Hana Hrubá poklepe prsty po nenápadné krabičce s léky a lehce se pousměje. "Tak to je ten zázrak. To je můj život," říká. Oči se jí lesknou slzami, ale v hlase je poznat naděje. Nebýt této krabičky, paní Hrubá by už možná nežila. Má specifickou rakovinu plic, ačkoli je celoživotní nekuřák, alkohol taky nikdy moc nepila a naopak se snažila žít zdravě. Jenže před dvěma lety se před Vánocemi dozvěděla diagnózu, která ji srazila na životní dno. "Vánoce vlastně ani nebyly, jenom nemoc, nemoc, nemoc," vzpomíná.
Jeden z doktorů, které zkraje roku 2015 navštívila, jí na rovinu řekl, že má tak rok života. Limit překročila už bezmála dvojnásobně. A kdo nezná její diagnózu, neřekl by, že tato drobná elegantní jednapadesátiletá žena trpí vážnou chorobou. V domě své dcery a jejího muže ve vesnici nedaleko Ústí nad Labem, kde žije, vykovává běžné domácí práce, stará se i o zahradu. "Je to v rovině zázraku," říká o své pacientce doktor Libor Havel z Thomayerovy nemocnice. Podle něj se v posledních letech objevuje častěji nový typ pacientek - mladší nekuřačky. Příčinnou je pravděpodobně genetika.
Zdánlivá pohádka ovšem zdaleka nemá šťastný konec. Zásadním aktuálním problémem je pro celou rodinu paní Hrubé to, že "zázračný" lék osimertinib zatím neproplácí žádná zdravotní pojišťovna. Jedna krabička, která vydrží měsíc, přitom stojí až několik stovek tisíc korun.
Paní Hrubá nyní vyjednává se svou zdravotní pojišťovnou o výjimce, kterou pojišťovna může, ale nemusí udělit. Zatím si léky opatřuje, jak se dá: první krabičku koupila na jaře rodina ze svých úspor, na další získala peníze od nadačního fondu Hrajeme o život. Několik balení dostala coby testovací vzorek přímo od zahraničního výrobce. Další peníze na jednu krabičku teď odsouhlasilo vedení Nadace Agrofert.
Nemoc se u paní Hrubé, která pracovala jako zdravotní sestra - zubní instrumentářka, začala projevovat ke konci roku 2014 docela nenápadně. Měla dráždivý pocit na plících, musela pořád pokašlávat. "Vypadalo to tak nevinně," říká. Zašla si na rentgen na polikliniku v Ústí nad Labem, kde se ukázal jakýsi nález. Proto ji poslali do ústecké nemocnice, kde se dozvěděla, "že se jim to nelíbí". Následovala bronchoskopie, při níž lékař odebral z plic vzorek tkáně, a pak už se paní Hrubá dozvěděla krutou diagnózu: zhoubný nádor s metastázemi v obou plicích.
* Kolik stojí jeden měsíc života?
* Jak pokračuje léčba a jak pomáhá rodina?
* Co na chorobu říká její ošetřující lékař?
* Čím je tento typ rakoviny specifický?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ZÁŘÍ 2016.