Přistoupení České republiky ke smlouvě o Mezinárodním trestním soudu (ICC) má v českém parlamentu stále některé významné odpůrce. Proti ratifikaci se ve čtvrtek vyslovil předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS).
Nepodpoří ji zřejmě ani komunisté. Stále proto není jasné, jak se čeští zákonodárci k dohodě o Mezinárodním trestním soudu postaví.
Česko je jedinou zemí EU, která dosud dohodu o vzniku stálého trestního tribunálu neratifikovala. Pro přijetí dohody bude v parlamentu potřeba ústavní většina, tedy hlasy tří pětin poslanců a tří pětin přítomných senátorů.
Činnost Mezinárodního trestního soudu ve čtvrtek přišli do Poslanecké sněmovny obhajovat jeho prezident Philippe Kirsch i hlavní žalobce Luis Moreno-Campo. Myšlenku stálé soudní instance, která se bude starat o ochranu práv v nedemokratických režimech, podpořil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Přistoupení České republiky k dohodě o novém trestním tribunálu podporuje ČSSD i vládní zelení.
Schwarzenberg chce příslušnou předlohu do sněmovny předložit v řádu několika týdnů. Podle české diplomacie se zdá, že by ji nyní sněmovna mohla schválit. Diplomaté říkají, že přijetí smlouvy by nijak neohrozilo český právní řád. Ministerstvo spravedlnosti již podmínky pro sladění dohody s českým trestním právem připravilo. Změnu ústavy podle ministerstva ratifikace vyžadovat nebude.
Benda řekl, že v ODS podle jeho odhadu stále převažují názory proti ratifikaci. "Ale neumím odhadnout, jaký bude závěrečný postoj i s ohledem na koalici a naše závazky k Evropě," řekl. Premiér Mirek Topolánek (ODS) již dříve uvedl, že ČR by měla nejpozději do roku 2009, kdy se ujme předsednictví v EU, dohodu o ICC ratifikovat.
Podle Bendy je činnost soudu někdy kontraproduktivní, protože hrozba mezinárodního trestu konflikt v některých zemích naopak vyhrotí. "Ti diktátoři pak vědí, že není cesty jinam, že není možné klidné předání moci výměnou za beztrestnost," řekl. Mezinárodní soudy podle něj navíc dosud vždy používali dvojí metr. Stíháni a ostouzeni jsou podle něj spíše pravicoví diktátoři a bolševické vládce prý nikdo stíhat nechce.
Poslanec KSČM Václav Exner řekl, že pro české přistoupení k Mezinárodnímu trestnímu soudu nezvednou zřejmě ruku ani komunisté. Podobně jako Bendovi mu vadí, že je mezinárodní spravedlnost údajně zaujatá. Nespravedlivě podle něj postupovala vůči vůdci komunistické Jugoslávie Slobodanu Miloševičovi. Komunisté by podle něj i přesto pro dohodu o ICC byli, musely by ji ale prý ratifikovat i Spojené státy a Izrael. Právě tyto státy jsou totiž podle Exnera odpovědné za některé válečné zločiny a jejich představitelé by se z nich měli zodpovídat.
Schwarzenberg zdůraznil, že Mezinárodní trestní soud je dalším krokem k civilizovanějším mezinárodním pravidlům. "Asi se bez něj v budoucnosti neobejdeme. Je to alespoň jeden nástroj k ochraně lidských práv," řekl.
Foto: www.un.org
Přidá se Česko k <span>Mezinárodnímu trestnímu</span> soudu?
Domácí
4. 10. 2007 19:39
Philippe Kirsch
Autor: ČTK