Olomoucký vrchní soud odročil případ mladíka souzeného za přípravu bombových útoků u tří velvyslanectví v Praze. Odvolací soud si vyžádal ještě výslech znalců z oboru psychologie a psychiatrie, obhajoba totiž přišla těsně před jednáním s novými důkazy. Brněnský krajský soud mladíkovi uložil podmíněný trest, dohled probačního úředníka a ústavní léčbu. Muž je již plnoletý, v době činu mu bylo 17 let, souzen tak byl jako mladistvý. Případem se vrchní soud bude znovu zabývat 21. března.
Jednání v pondělí nebylo vzhledem k tomu, že je muž souzen jako mladistvý, veřejné, novináři čekali před jednací síní. "Obhajoba při veřejném zasedání o odvolání předložila nové lékařské zprávy. Vrchní soud v Olomouci na ně nebyl schopen reagovat jinak než tak, že odročil veřejné zasedání s tím, že v novém zasedání budou projednány nové důkazy a budou předvolány i znalkyně," řekl v pondělí novinářům mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.
Krajský soud mladíkovi uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky. Vzhledem k nízkému věku mu hrozil maximálně pětiletý trest vězení. Proti rozsudku se odvolala pouze obhajoba, a to do viny a trestu. Obhájce obžalovaného však bližší důvody komentovat v pondělí nechtěl s tím, že se vyjádří až po vyhlášení rozhodnutí. U krajského soudu obhajoba nesouhlasila s ochranným opatřením, podle ní duševní porucha nesouvisí se spáchanou trestnou činností. Pravděpodobným cílem doplněného dokazování je podle mluvčího soudu ze strany obhajoby změna ústavní léčby na ambulantní.
Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Podle soudu mladík už provedl i experiment s vyrobenou bombou, kterou vyzkoušel v lesích. Soudce brněnského krajského soudu při vyhlašování rozsudku uvedl, že nastala slabá exploze a mladík se pak bombu snažil zdokonalovat. "Do počítače si stáhl návody, jak takovou bombu vytvořit, zjistil si i dojezdové časy záchranných složek," uvedl soudce Adam Kafka
Plán chtěl uskutečnit v roce 2025, na výročí teroristického útoku v Oklahoma City, který spáchal Timothy McVeigh. Zemřelo při něm téměř 170 lidí. Vozy s výbušninami chtěl podle obžaloby odpálit u velvyslanectví USA, Izraele a Číny.
Mladík byl po dobu vyšetřování téměř rok ve vazbě, propuštěn z ní byl po rozsudku brněnského krajského soudu loni v listopadu, v pondělí přišel k jednání u vrchního soudu v doprovodu rodičů. Zhruba v polovině jeho pobytu ve vazbě u něj byla diagnostikována duševní porucha, šlo o Aspergerův syndrom, který se řadí mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a sociálním chování a zároveň průměrným až nadprůměrným intelektem.