Druhá světová válka
Proč Češi uctívají tankové eso wehrmachtu?

26.05.2019 06:00 Původní zpráva

Čtenáři TÝDNE upozornili na další místo, kde našinci ctí hrdiny třetí říše. V Jeseníkách se zapalují svíce u pomníku Kurta Knispela, který zničil 168 spojeneckých tanků.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Dušan Hilderich (8 hlasů) 26.05.2019 11:33

  Něco podobného je, když ten srandovní náhradní panák, kterého má na...

 • A. K. (8 hlasů) 26.05.2019 12:41

  Článek je tendenčně psaný a manipulativní. Podsouvá myšlenku že...

 • tyden tyden (6 hlasů) 26.05.2019 08:04

  a kdypak rude veminko motyl zjisti, ze treba nejaky Konrad Henlein je...

 • Daša Fuksova (6 hlasů) 26.05.2019 09:59

  Vás opravdu musel někdo obrovwsky naštvat. Jde o vaše dětství? Nebo...

 • Dušan Hilderich (5 hlasů) 26.05.2019 11:37

  Koněv byl hrdina a borec, ty eurobolševický noku.

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Pan Motýl by se měl raději věnovat rubrikám, kterým rozumí lépe.
"Knispel prý během služby několikrát prokázal, že nepatří ke kovaným nacistům. Možné to je, přesto sbíral za chrabrost nejvyšší metály."
Myslím, že tato Vaše slova mluví za vše. Otevřeně a nepokrytě tím sdělujete čtenáři, že jste si o problematice v podstatě nic nenastudoval, ale přesto máte potřebu se bez patřičných znalostí historických faktů veřejně vyjádřit. Jak typické pro dnešní dobu a společnost.
O to více musím adorovat První republiku, kdy do novin psali pánové jako Čapek, Peroutka,... se všeobecným přehledem a znalostmi problematiky o které psali, nebo ke které se vyjadřovali - dodávám objektivně.

Takže několik faktů:

1) Kurt nikdy nezískal nejvyšší vyznamenání, v tomto zcela vědomě čtenáře uvádíte v omyl.

2) Kurt Knispel padl jako obyčejný Feldwebel - poddůstojník, zatímco Witmann a spol. již byli dávno důstojníci za mnohem menší úspěchy.

Proč tomu tak bylo, má svoje opodstatnění a v rámci novinářské etiky jste si měl toto prostudovat a objektivně také zmínit. Ale Vám evidentně o objektivitu v tomto článku vůbec nejde.
Vojenský záznam Kurta Knispela obsahuje záznamy celou řadu potyček s nacisty a zaslepenými přívrženci nacistického režimu. Kurt Knispel neměl nacisty v lásce a nacistickou ideologií opovrhoval. A dával to také nepokrytě najevo, čímž ukázal téměř sebevražednou občanskou odvahu, i když mu za některé činy hrozila poprava, nebo v lepším případě koncentrační tábor. Neváhal se postavit proti bezpráví, ačkoliv mu za to hrozil polní soud.

3) o Kurtu Knispelovi není známo, že by se dopouštěl, nebo jakkoliv osobně podílel na válečných zločinech. Jeho osobní vojenský záznam naopak ukazuje, že v době, kdy mu hrozila fyzická likvidace ze strany nacistického režimu, aktivně vystupoval proti těmto projevům kdykoliv, kdy jich byl osobně svědkem. On byl, a je znám, tím, že opovrhoval nacistickým způsobem vedení války - ve smyslu válečných zločinů.

4) Ignoroval důstojníky, kteří vydávali nesmyslné rozkazy. Často měl neoholenou bradu - nosil bradku, nosil dlouhé vlasy v rozporu s vojenskými předpisy, vyznačoval se výstrojní neukázněností. Z toho lze snadno usoudit, že válka byla pro Kurta Knispela pouze nutným zlem. Snažil se na frontě přežít, tak jak nejlépe uměl, stejně jako miliony dalších vojáků na všech stranách fronty.
5) "Střely z jeho stroje navíc určitě pobily i nějaké pěšáky či civilisty." U spojenců tomu tak snad nebylo? To je fakt dost divný argument, kterému moc nerozumím, nebo který nechápu. Na válce je největší svinstvo právě to, že to odnesou vždy ti obyčejní lidé.

6) On přímý zásah do jakéhokoliv tanku, v případě probití jeho pancíře není nic, co by chtěl kdokoliv zažít z pohledu posádky. Tank je ocelová rakev, čímž nechci bagatelizovat úroveň utrpení našich tankistů, chci jen říct, že dle mého názoru nezáleží na tom, na jaké straně fronty jste, když dostanete v tanku zásah a granát projde skrz, jsou to vždy jatka a ti kteří toto přežili nikdy nezapomenou na nářek a křik těch, kteří padli v tancích. Dnes existují záznamy na webech co se stane po probití pancíře tanku a myslím, že čím více lidí to uvidí, tím více lidí se v budoucnu postaví proti jakékoliv další válce. Jsou to záběry, které mě strašily ještě několik týdnů po jejich shlédnutí.
Dvě historky doložené vojenským záznamem Kurta Knispela, které vystihují jeho osobnost:
V srpnu 1942, když se Knispelova tanková jednotka přesouvala po železniční trati přes Krakow, zůstali stát na nádraží u Krakowa, kde čekali na další přesun s tanky naloženými na vagónech. Kurt se spolubojovníky byl svědkem jak z nedaleké budovy vyšel příslušník Einsatzgruppen se sovětským válečným zajatcem na peron, kde začal sovětského zajatce brutálně fyzicky týrat. Kurt to uviděl a na strážného zařval ať toho okamžitě nechá. Ten mu prý podle Knispelových spolubojovníků odpověděl, ať se stará o svůj tank, že mu po tom nic není. Na to se Kurt rozčílil, vzal si osobní zbraň, seskočil z tanku a svižným krokem se vydal ke strážnému. Tam mu vyrazil z rukou zbraň, urazil její pažbu o kolejnici a pak toho dozorce zbil jak psa. Když se vrátil zpět ke svému tanku, tak se svým kamarádům omluvil, že viděli takovou scénu, ale že ten prašivý pes si nedal jinak říct.

Druhá historka se váže k operaci Citadelle tedy bitvě v Kurském oblouku, kterou také mimo jiné zmiňujete ve svém "plátku". Tehdy odmítl splnit přímý rozkaz důstojníka SS, který mu nařídil střílet na sovětský tank, kolem kterého prchali spolu s vojáky i civilisté. Dokonce na tohoto důstojníka SS vytáhl Kurt svojí osobní zbraň. Mimochodem za tento čin byla u wehrmachtu poprava.

Spolubojovníci si Kurta nesmírně vážili, ale Vy pane Motýl stejně nepochopíte proč. Vážili si ho nikoliv pro jeho vojenské úspěchy, ale protože si zachoval ve válečném peklu schopnost rozlišit co je dobré a co je špatné a udržel si lidskost. Nechyběla mu odvaha otevřeně se postavit nacistům kdykoliv, kdy byl svědkem, že tyto hodnoty pošlapávají.

0 hlasů

A to je přesně ten důvod, proč jsem jeden z těch, kteří mu jak v Salisově, tak na Brněnském válečném hřbitově zapálili svíčku.

Co by fanda do historie se nad autorovou větou "Zda na specifickou výletní mapu tuzemských nácků patří i pomníček v Jeseníkách, jsme se jeli přesvědčit osobně." mohu pouze shovívavě pousmát.

Ten článek má velmi nízkou kvalitu a autor prokázal nulovou schopnost objektivně zhodnotit fakta.

Je vidět, že do tohoto plátku může psát články opravdu každý. Bez elementárních znalostí v dané oblasti může pod značkou časopisu "Týden" šířit silně tendenční a nepravdivé informace.

0 hlasů

Je mi líto autora článku. Kurt Knispel nikdy nezískal nejvyšší vyznamenání Rytířský kříž, i když byl několikrát navržen nadřízenými. Získal pouze "Volské oko". Článek je manipulativní, poplatný dnešní sluníčkářské volbě. Škoda.

Ten, kdo se stará o malý pomníček v Salisfeldu se zároveň stará o pomníček Stanislava Majzlíka v Nových Vilémovicích, kterého v roce 1938 zastřelili ordneři. Je to pár kilometrů od Salisfeldu. A Knispelovi lidé pokládají kytice a zapalují svíce na Ústředním hřbitově v Brně, kde jsou na německém vojenském hřbitově jeho ostatky. To autorovi článku nevadí?


Takže milý autore tendenčního článku: ten, kdo se stará o pomník Kurta Knispela i Stanislava Majzlíka, klade také kytky ve Vidnavě u pošty na památku zabitých příslušníkú finanční stráže Josefa Nováka a Františka Pospíšila v roce 1938. Víte prostě houby a snažíte se zbytečně vše hrotit. V Salisfeldu se určitě nesetkávají neonacisti a jim podobní.

0 hlasů

doufam,ze pan motejl ted napise neco o semitsko zidofskem rasistovi baruk goldstajn.ten postrilel pri modlidbach kolem 130ti lidi,muslimu.k jeho hrobu se chodi vzpruzit budouci maturantky pred maturitou-semitky zidofky.nebo neco o ivanu kozedubovi.ten sestrelil nejvic letadel ze vsech pilotu ve druhe svetove.a srovna to s kurtem.podsouvat valecne zlociny jest sam zlocinny ukon.co tak bela kohen kun na krymu a jeho zavrazdenych 50 000 odzbrojenych belogvardejcu,po vetsine belochu.rasista.nebo tak neco o israeli israelovicovi plininovi-sef gulagu v otrokarskem semitsko zidofskem state sssr?

1 hlas

Nacismus je třeba ničit a hubit. Ohněm a železem. Přednostně ten ukrajinsko banderovský, kterému tak fandí hamáčkovská ČSSD. Pánům Hamáčkovi a Petříčkovi bych si dovolil připomenout, že kdyby nacismus zvítězil, oni by - jako sociální demokraté - na stromech viseli jako jedni z prvních.

4 hlasy

Článek je tendenčně psaný a manipulativní. Podsouvá myšlenku že jakýkoliv voják je zločinec, jen proto že plní rozkazy které jsou v rámci válečného stavu legální a popravdě mnohdy nutné pro přežití (ať už by za nesplnění byl popraven, nebo by ho zabil jeho nepřítel). V článku jsem se nedočetl o žádném porušení dohod. O žádném nelidském jednání z jeho strany. Žádná zmínka o tom že by spáchal válečné zločiny.
Jeho schopnosti z néj udělali někoho kdo si podcty zaslouží a co mohu soudit z článku neučinil nic co by se i jen vzdáleně podobalo válečnému zločinu, což by ho právo na podcty připravilo.
Následně je pak snaha působit na city: "Když měl Kurt Knispel tak přesnou mušku, proč schválně nemířil jinam?" - A nechat tak zabít sebe a své přátele ze své jednotky? On ničil tanky, ty mají také děla která stříleli pro změnu po jeho tanku!

Zločinec je politik který válku začne. Zločinec je voják který úmyslně útočí civilisty. Zločinec není ale rozhodně voják který zabíjí jiné vojáky v rámci bitvy. Ano můžete nesimpatizovat se stranou na které byl, ale tohle je čarodějnický proces.

8 hlasů

Woe a to co jsi napsal je kýbl_sraček. Kolik z těch 360 000 čs. občanů, které regulerní německá armáda či Waffen SS zavraždili (zabili) padlo v uniformě jako front. protivníci pravidelné armády. A miliony civilistů kteří byli zavražděni v koncetr.lágrech, nebo celé vypálené a povražděné vesnice (viz.Lidice, Ležáky...) nebo na východní frontě, to bylo co, jen takové úlety nacistických jedinců?

2 hlasy

Psal jsem o jediném konkrétním vajáku u kterého ani silně proti němu zaujatý článek nedokázal vyhrabat že by se podílel na vraždění civilistů. O vojácích kteří vraždí civilisty jsem psal ve smyslu že zločinci jsou. Nevím jaký máš problém.

0 hlasů

Jak můžeš vědět že tento čacký Moravák střílel u Stalingradu do vzduchu a ne po civilistech. To akorát pár místních_nácků oslavuje svého hrdinu. Tak jako na jiných místech v Evropě.

0 hlasů

1) existuje něco jako presunkce neviny. Je to základ právního státu a moderní civilizace. Jinak by jsme nemohly oslavovat žádného vojáka z žádné armády protože co kdyby on byl zrovna jeden z těch co znásilňovaly civilistky?
2) vycházím pouze z tohoto článku. Není zde ani zmínka o tom že by byl u stalingradu.

0 hlasů

Pokud by se autor o tuhle problematiku alespoň rámcově zajímal, zjsitil by minimálně dvě věci. Prvně, v Salisově není pomník, ale kenotaf K. Knispela. A to by ho lehce navedlo k druhému, tedy k hrobu K. Knispela, který je v Brně a je naším státem cestou MO ČR uznaný jako válečný hrob, včetně registrace místa. http://www.evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6203-41148&fnin=Kurt&srn=Knispel&st=1&

4 hlasy

Něco podobného je, když ten srandovní náhradní panák, kterého má na povel Poche, údajný ministr zahraničí Petříček ze zadlužené ČSSD, přijede na Ukrajinu a řekne, že jsou banderovci její vnitřní věcí. Chtělo by to tomu přimitivnímu křupanovi z ČSSD připomenout, že tihle ukrajinští nacisti, banderovci, za II. světové války zavraždili 100 000 Poláků a Židů a i tisíce Čechů. Ale podle hňupa z ČSSD to je ukrajinská vnitřní věc.

8 hlasů

Kdyby nebylo bolševického teroru, nebylo by ani "banderovců".

0 hlasů

….a kdyby tvoje matka nenastavila diferák tvému ožralému fotrovi, tak bys nebyl ani ty - čehuúnský havlistický kastráte.....:)

1 hlas

Banderovci bojovali především s Poláky už před 2WW , ale zabíjeli i jiné národnosti např volyňské Čechy aby je vyhnali z vesnic co vybudovali např...Český Malín ...největší skupina Čechů-civilistů zabitých ve 2sv. válce ...jinak s rudými Rusy a Rudými Ukrajinci začli bojovat až po roce 1945 , kdy Bandera vzal roha do Mnichova k US-taj službám a za jejich prachy začali vést UkropDžihád.....

1 hlas

To ale toho zoufalého a tragikomického pitomečka Petříčka z ČSSD neomlouvá.

4 hlasy

Za 2.světové války se nějací kanadští lovci přihlásili k letectvu aby mohli lovit Čechy - v Brně a v Kuřimi bombardovali Čechy /nebo Moraváky/, kteří jim mávali
V kantyně se potom smáli a povídali si "Zabíjeli jsme je jako zvěř, z posedu"
-.-Zemřít musí každý ale tihle se vyžívali v tom, že trhali lidem plíce, lámali páteře, usekávali nohy, oslepovali je
-.-Lovci jsou odrostlí zastydlí puberťáci, kteří dřív trhali mouchám nožičky a křídýlka

3 hlasy

Rusáci si zase krátili dlouhou chvíli znásilňováním českých(nebo moravských) žen a okrádáním místního obyvatelstva.

3 hlasy

Tak to potom je jasné, ty jsi potomkem těchto "násilníků", ne? :)

0 hlasů

Tak Amíci na to byli lépe, ty těm ženám potom dali krabičku Camelek, pučochy nebo čokoládu. Aby nebyly tak škodné. Na rozdíl od uSSáků Sovětčíci (ne jen Rusáci woe) občas pár soldátů pro výstrahu ostatním zastřelili.

2 hlasy

Nějaký Kurt nám může být ukradený, ale měli bychom zpozornět nad,trvale vyskakující reklamou AIR BANK
Podle českého přísloví "Dobré zboží se chválí samo, jen šmejd potřebuje reklamu"

4 hlasy

Gavrrochu, dals krravám?

0 hlasů

A co ty čuníku XXXL už jsi dostal mláto??

2 hlasy

Když tu lze beztrestně vyznávat komunistické hrdiny i zločince, proč ne ty nacistické?

2 hlasy

Podle jména jsi patrně sudeťácký zparchantělý nedomrdek, asi z Brna....tam se to takovou pakáží jenom hemží...

1 hlas

a kdypak rude veminko motyl zjisti, ze treba nejaky Konrad Henlein je do dneska CESTNYM OBCANEM Liberce??
Pry za pricleneni sudetaku k Velkonemecke risi, se tam pise :-)))))
Nekoklikrat mu chteli protifasisticti bojovnici titul odjmout, ale meststi radni to vzdy odmitli. za souhlasneho hykani jednoho knizete a pak jeste jednoho "krajana" :-)))))
dokonce i nekteri "historikove" tvrdi, ze mu titul patri naporad :-)))))
tohle vsechno zacal havel svymi omluvami nacistum a pokracoju kcharl a herman svym vitanim "krajanu".
ale pro bolsevcke pohrobky jako motyl je dulezitejsi jeden tankista, ktery jako vojak prijimal rozkazy a "schvalne nemiril vedle" :-)))))))

https://www.liberec.cz/cz/mesto-samosprava/cestni-obcane/

6 hlasů

čestným občanem Liberce byl i za komunismu, ne?

1 hlas

tehdy ho tam ale udrzovali bolsevicky prasata jako ty :-)))I

3 hlasy

Copak ilegální pomníček nějakého bezvýznamného nacisty, co zabil pár set lidí, to my jsme jinačí fořti.
Uprostřed Prahy máme legálně sochu zloděje, udavače a masového vraha Koněva, který už roku 1918 zradil a potom pomáhal vyvražďovat svůj vlastní národ, podílel se na všech zločinech bolševiků, proti kterým jsou ty nacistické slabý odvar, pak ve 30. letech udával svoje spoluzločince aby se přes jejich mrtvoly dostal k vyšším korytům, v době, kdy naši vojáci bojovali proti Němcům ve Francii a Anglii, tak byl věrným spojencem Hitlera, když se to spojenectví po 2 letech rozsypalo, tak poslal na smrt díky své neschopnosti milióny vlastních vojáků (třeba u Vjazmy), pak byl zodpovědný za statisíce válečných zločinů (přinejmenším proti Ukrajincům, Polákům a Čechům, když ty proti Němcům obvykle nepočítáme), na všech obsazených územích kradl jako straka, potom se stal drábem komunistického impéria, vrahem maďarských vlastenců a svou krvavou kariéru ukončil jako donašeč před okupací naší země.
A div že si toho všiváka nepozlatíme.

3 hlasy

Koněv byl hrdina a borec, ty eurobolševický noku.

5 hlasů

Odkdy hrdinové nechají masakrovat civilisty jako Koněv v Budapešti, v roce 1956? Byl to komunistický zločinec!

1 hlas

Nezapomeň, eurobolševický noku, na USáky, kteří v roce 1968 vyvraždili vietnamskou obec My-lai.

3 hlasy

Nebylo ale oficiální doktrínou US-army, masakrovat civilní obyvatelstvo. V tom si vždy libovali Rusové. Během okupace 21.srpna 1968 postříleli kolem padesáti občanů ČSSR.

0 hlasů

Woe ty jsi blbej_jako dlabaný necky.Kolik je ti let?? To bylo především dokrýnou USA vyvražňovat ve Vietnamu civilisty, ať již napalmem, konvenční municí nebo chemickými zbraněmi. Po kterých se rodili mrzáci ještě řadu let po době kdy ten světový agresor odtáhl do zadele. Ostatně ještě v jejich řadách stále sloužili piloti kteří bombardovali na konci II. svět.války v Německu civilní cíle nicotného vojenského nebo zbrojního významu. Často etapová města plná uprchlíků z východu. V tom na ně sovětčíci (nejen Rusáci cokote) neměli ani náhodou.

1 hlas

Nebylo to oficialni doktrinou US-Army, tak zmasakrovali 5 milionu Vietnamcu, vypalili Napalmem cely vesnice, rozhazeli po celem Vietnamu chemickou latku Agent Orange, ktera zmrzacila nekolik milionu lidi. A Hirosimu a Nagasaki vynechame, ty atomvky schozene na ne byly preci pro demokracii.

1 hlas

paneš Vrano, ono to nebude tak cernobile.V ramci mezistatnich dohod Ruda armada osvobodila Prakuz. Ty stine stranky, jako ze general Kutlwaser podpsal jerklsi primeri a pustilů Nemce z Prahy, to uz dneska asi temer nikdo nevi,.Pro Vasi informaci oni byli prtavdepodobne z velkeš casti srovnat Prahu se zerni

2 hlasy

Vás opravdu musel někdo obrovwsky naštvat. Jde o vaše dětství? Nebo jako jinoch jste byl odháněn od ostatních? Nebo vás nevzali do pionýra, svazu mládeže, nedej bože do KSČ? Pak by ta zloba a žluč ve vás byla pochopitelná.
Jinak vaše znalosti dějin druhé světové války jsou na úrovni zvláštní školy, nebo vyprávnění podobně postiženého. Já vám to ale neberu. Vyplačte se, vykřičte se a bude vám třeba líp. Měl jste opravdu asi pohnutý život ...

6 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.