Kdo z ústavních činitelů vystupuje v médiích rozšafně, kdo vrší hovorové výrazy a kdo naopak dbá na čistotu jazyka? Veřejné vystupování deseti osobností tuzemské politické scény obodovala odborná porota sestavená výzkumnou společností Westminster. V hodnocení komise zohlednila užívání spisovného jazyka, způsob vyjadřování, neverbální komunikaci a rétorické schopnosti.
Na první pohled to vypadá jako slovní hodnocení gymnazisty, jemuž ve škole dělá problémy český jazyk. "Nedokáže zformulovat prostou myšlenku do přehledného celku, který má smysl. Nekonečný proud slov, odboček a vsuvek nelze nazvat souvětím," stojí v textu.
A odsudek pokračuje bez servítek i dále. "Slovní zásoba obsahuje klišé, publicismy, fráze, zbytečné anglické termíny tam, kde máme české ekvivalenty, zbytečně a nesprávně používá multiverbizaci či podivné neologismy."
Jenže adresátem není jen tak nějaký obyčejný školák, ale český premiér Mirek Topolánek. Nelichotivé "vysvědčení" mu za jeho veřejné vystupování vystavila Jiřina Miklušáková, která vyučuje na Vyšší odborné škole publicistiky český jazyk.
Pochvala pro Klause
Kdo zasedl v porotě? | |
Tomáš Studeník | ředitel výzkumné společnosti Westminster |
Světla Čmejrková | zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český |
Eva Jurinová | mluvčí Nemocnice Motol, dříve moderátorka |
Hana Shánělová | moderátorka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu |
Alexandra Alvarová | lektorka nonverbální komunikace |
Jiřina Miklušáková | učitelka češtiny na VOŠ publicistiky v Praze |
Topolánek nakonec v anketě, která prověřovala schopnost předních tuzemských ústavních činitelů obstát při mediálních projevech před veřejností, obsadil deváté místo z deseti.
Hůře dopadl už jen vicepremiér Jiří Čunek. "Neosvojil si vůbec základní pravidla vystupování na veřejnosti. Jeho projevy bývají často zoufalé," podrobila lidoveckého šéfa tvrdé kritice další členka poroty, exmoderátorka Eva Jurinová.
Naopak téměř samé plusové body sbírá za své vystupování prezident Václav Klaus. "Jeho řeč působí na příjemce pozitivně, zřejmě proto, že je díky své naléhavosti srozumitelná a sdělná," popisuje Světla Čmejrková.
A odbornice na nonverbální komunikaci Alexandra Alvarová dodává:
"Tělesná komunikace je i přes některé chyby velmi vyzrálá a uvolněná. Emocionální napětí se vytratilo a zůstal klidnější projev bez někdejší vyostřené tenze v mimice."
Porota prezidentovi vytýká pouze časté vyjadřování nesouhlasu, které vyznívá arogantně. "Vyjadřuje to neúctu k partnerovi v komunikaci," tvrdí Hana Shánělová.
Kdo střeží čistotu jazyka?
První část ankety o "strážce komunikace" ovládl s přehledem prezident Klaus.
Ve všech hodnocených kritériích mu patřily přední příčky. Na štíru žebříčku se naopak střídal premiér Topolánek s šéfem lidovců Jiřím Čunkem.
Výzkumná společnost Westminster, která přišla s nápadem porovnat vystupování politiků, dopředu avizuje, že stejný průzkum chce pravidelně opakovat. Vždy jednou za měsíc.
"Oslovili jsme odborníky na komunikaci, abychom odhalili nedostatky politiků ve veřejném vystupování," vysvětluje ředitel společnosti Westminster Tomáš Studeník.
"Domníváme se totiž, že prezentace veřejných činitelů by měla být vizitkou celé naší společnosti," dodává Studeník.
Podklady pro porotce byly záznamy vystoupení všech hodnocených v televizním pořadu Otázky Václava Moravce.
Bodovalo se na stupnici od 1 do 7, kde jednička znamenala nejlepší výsledek.
Desítku politiků vybrala společnost na základě četnosti jejich mediálních výstupů z počátku roku 2008.
Foto: Lucie Pařízková