Protest lékařských odborářů: pluli do Hamburku

Domácí
10. 5. 2007 14:22
bez popisku 9424
bez popisku 9424

"Tak pojeďme už do Hamburku!" zavelel ve čtvrtek na náplavce u hotelu Intercontinental předseda České lékařské komory Milan Kubek vyvoleným odborářům, kteří nastoupili na parník Šumava. Na happeningu "Lékaři zvedají kotvy" se shromáždili členové a příznivci Lékařského odborového klubu (LOK), aby si poslechli projevy spřízněných funkcionářů.

Organizátoři z LOK chtěli akcí upozornit na problémy, které zaměstnance nemocnic tíží: příliš mnoho práce a nízké platy. „Je nepřijatelné, aby polovinu platu lékaře tvořily přesčasy,“ znělo během projevů i hodinové volné diskuse činovníků ze všech stran.

Desetitisíce za víkend. Proč ne?

Lékařští odboráři volají po tom, aby se jim zvýšily mzdové tarify. „Do doby, než začal platit nový zákoník práce, sloužili lékaři pohotovosti za 65 korun za hodinu. Takové zacházení s vysoce kvalifikovanými zaměstnanci prostě není přijatelné,“ horlil Martin Engel, předseda LOK. Nový zákoník práce však pojem „pohotovost“ nezná, dlouhé víkendové služby jsou nyní přesčasovou prací.

Ve Vinohradské nemocnici, kde Engel pracuje, nyní berou lékaři za víkendovou službu nad rámec přesčasů 20 tisíc korun. Nemocnice s nimi totiž uzavírá dohody o pracovní činnosti, takže pro ni pracují i nad limit povolený zákoníkem práce – ale za smluvní cenu, která se pohybuje kolem 400 Kč za hodinu. „To přece není žádná přemrštěná cena, třeba ve srovnání se sazbami právníků,“ upozorňuje Martin Engel. ilustrační fotoPřipouští ale, že z právního hlediska není uzavírání dohod nad rámec pracovního poměru úplně košer. „Pohybujeme se na hranici zákona, ale je to nejčistší způsob, jak zajistit péči pacientům,“ hájí se. „Dohody nejsou uzavírány na stejnou činnost jako pracovní smlouva, jedná se především o emergentní péči,“ vysvětluje.

S tím, aby lékaři za přesčasy inkasovali výrazně vyšší sazby, souhlasí i předseda ČLK Milan Kubek. „Mzda okolo 500 korun za hodinu je přirozená,“ tvrdí. To, že v nemocnicích nemá kdo sloužit, se přitom podle Kubka mělo řešit už dávno. „Když byl zákoník práce v roce 2001 schválen, dostali politici přechodné období, aby se na zrušení pohotovostí připravili,“ stěžuje si Kubek na vládu ČSSD.

Že by lékaře mohly vysoké požadavky na mzdy za přesčasy poškodit, Kubek nepřipouští. „Zrušit nějaké oddělení, to není jen tak. Horší je, že hrozí zavírání celých nemocnic,“ převádí řeč na své oblíbené středočeské téma.

Na Západě je lépe...?

A upozorňuje na to, že kvůli nízkým mzdám z Česka lékaři opravdu vyplouvají. „Ročně nám odchází 300 až 400 lékařů do zahraničí. V Německu mají vyčísleno, že náklady na jednoho vzdělaného lékaře jsou asi 200 tisíc eur. U nás náklady, které vznikají odchodem odborníků, nikdo nesleduje,“ stěžuje si Kubek.

ilustrační foto: Milan KubekKromě odcházejících lékařů pracují stovky odborníků v pohraničí jako pendleři – napůl v Německu. I tamní lékaři si však připadají špatně placeni. „Loni jsme uspořádali velké stávky, protože jsme sloužili příliš mnoho přesčasů a v evropském srovnání máme nízké platy,“ líčila zkušenosti Magdalena Benemannová z Marburského svazu, německé lékařské odborové organizace.

„Úkolem politiků v každé zemi je zabránit pracovní turistice lékařů, aby si lékaři nemuseli hledat práci jinde,“ popsala své pojetí toho, jak by měli politici pečovat o zdravotnictví. „Nám pomohlo, že jsme dokázali držet spolu a vytrvat. Kdo bojuje, může prohrát, kdo nebojuje, prohrál už teď,“ povzbudila Benemannová shromážděné zdravotníky.

Řešení: vyšší mzdy

„Chceme, aby podíl přesčasů na mzdách tvořil maximálně 20 procent,“ popisuje cíl svého snažení Martin Engel. Dosáhnout se toho má tak, že se mzdové tarify pro lékaře sjednotí napříč jednotlivými typy zařízení a podstatně se zvýší. S tím však nesouhlasí další host parníku, který se jako jediný z ohlášených nedostal k mikrofonu: Lukáš Pollert.

„Tabulky jsou nesmysl. Lékaři by měli dostávat peníze podle toho, jak pracují,“ popisuje svou představu. „Je nesmysl, že dostanu stejné peníze, když nebudu dělat nic, i když budu pracovat,“ rozhorluje se Pollert. „Kdyby nebyly tabulky, mohlo by vedení nemocnic zjistit, že zaměstnává lidi, kteří jsou na nic,“ nebere si servítky. I podle Pollerta se mzdy musí zvýšit: „Nejde jen o peníze, jde i o čas. Já mám tři děti a nelíbí se mi, kolik času musím trávit v nemocnici.

A proč vlastně s názory, které prezident Kubek zatracuje jako nepřijatelné, na podobnou akci přišel? „Já rád přijdu kamkoli, kde můžu s lidmi diskutovat,“ vysvětluje Pollert. „A taky jsem slíbil Emě parník,“ ukazuje na dceru.

Foto: Robert Zlatohlávek, Petra Mášová, archiv

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ