Důvěra ve vládu Petra Nečase (ODS) se podle šetření agentury STEM ze začátku června propadla na 16 procent. Poslanecké sněmovně pak věří 19 lidí ze sta, což je nejméně od roku 1994, odkdy agentura dolní parlamentní komoru sleduje.
Nejdůvěryhodnější ústavní institucí je podle průzkumu Ústavní soud s 58 procenty. Jeho předseda Pavel Rychetský pak s 59 procenty stojí v čele žebříčku důvěryhodnosti ústavních činitelů, o čtyři procenta méně občanů důvěřuje prezidentovi Václavu Klausovi.
Od května, kdy důvěra v prezidenta v šetřeních STEM klesla na historické minimum 47 procent, si Klaus nicméně polepšil.
Už podruhé za sebou se sněmovna propadla v měření důvěryhodnosti pod Senát. Horní parlamentní komora je přitom vnímána jako slabší a veřejností méně oblíbená. Počátkem června jí dalo důvěru 23 procent obyvatel, před měsícem 31 procent.
Průzkum ukázal, že šéfové ústavních institucí se těší větší důvěře než jejich sbor jako celek. Nejviditelnější je to u předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která patří s 41 procenty k nejlépe hodnoceným politikům. I šéfovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) lidé věří víc než celé horní komoře, ačkoli bývalý odborový předák v posledních měsících o část sympatizantů přišel, a těší se důvěře 30 procent lidí. Předsedovi vlády pak věří 29 procent lidí, což je prakticky stejné jako před měsícem.