Dvaašedesátiletý střelec z Uherského Brodu podle soudního znalce z oboru psychologie čin zřejmě plánoval. Mohl prý trpět pocitem méněcennosti a chtít vyvolat krvavé divadlo. Odborník Jiří Jelen to řekl v reakci na tragédii, při níž pachatel zastřelil osm lidí. Muž, který se poté sám zastřelil, byl podle Jelena zřejmě psychopat, a nemusel trpět duševní chorobu řešenou s lékařem.
Psycholog zdůraznil, že zatím nejsou zřejmé důvody tragédie v restauraci Družba, nicméně střelec byl zřejmě asociální člověk, ve kterém podobný nápad uzrával již déle. V takovém člověku prý agrese časem zeslabuje a zesiluje, nemusí být ale poznat.
Pachatel krátce před činem telefonoval na linku Krimi zpráv televize Prima a stěžoval si na šikanu, kterou úřady údajně neřeší. Redaktorovi řekl, že má pistoli a že se zařídí "po svém".
Důvodem hromadné vraždy bývá podle Jelena potřeba způsobit událost. "Jde o to samotné drama a scénu. Udělat z toho velké divadlo," dodal odborník. Vrah prý v takovém případě počítá se sebevraždou. "Zřejmě se nejednalo o zkratkovité jednání, ale dlouhodobě naplánovaný čin, včetně prostoru, kde se to udělá," řekl Jelen.
Mezi zavražděnými mohl být podle psychologa někdo, komu se chtěl muž pomstít, mohl ale také chtít napodobit chování například filmové postavy. "Může si představovat, jak se o něm bude psát," nastínil případné motivy střelce. Situace prý nenasvědčuje tzv. bilanční sebevraždě, která se většinou stane v tichosti a soukromí. "A pokud se týká dalších lidí, většinou jde o rodinu," dodal Jelen.
Psycholog: Muž čin zřejmě plánoval a trpěl méněcenností
Domácí
24. 2. 2015 18:51
Policie při dnešním zásahu v Uherském Brodě.
Autor: ČTK Foto: Glück Dalibor