Radnice <span>zakázala protest</span> proti holým lebkám v Janově

Domácí
14. 11. 2008 20:24
Na poslední akci v Janově zasahovali i policisté na koních.
Na poslední akci v Janově zasahovali i policisté na koních.

Policisté použili na sídlišti Janov i vodní dělo.Litvínovský městský úřad dnes zakázal protiextremistickou demonstraci ohlášenou na 17. listopadu v místním sídlišti Janov. Zatímco ohlášené shromáždění pravicových radikálů na náměstí Míru a následný pochod do sídliště Janov s početnou komunitou Romů město nemůže ze zákona nepovolit, demonstraci v Janově úřad zakázal vzhledem k tomu, že se měla konat ve stejném místě jako dříve oznámený pochod.

Radnice o tom informovala na svých webových stránkách. Zakázanou demonstraci ohlásil od 8 do 21 hodin obyvatel janovského sídliště Pavel Musil, jenž reprezentuje neromskou komunitu. V sídlišti by se podle něj mělo sejít nejméně tisíc lidí.

ČTĚTE TAKÉ: 17. listopad - den srazů extremistů

"O zákazu vím a starosta (Milan Šťovíček) mě na jeho vydání upozornil. Kolize se však týká jen času od 12 do 18 hodin, na kdy je ohlášený pochod do Janova. V té době se skutečně stáhneme do ulice Gluckovy, kterou by pochod vést neměl. Ve zbylém čase ale můžeme demonstrovat i v původně zamýšlených ulicích," řekl Musil.

ČTĚTE TAKÉ: Litvínov: Romové se pustili do provokujících radikálů
                        Bezradná města. Neumějí se bránit extremistům

Extremisty se sejdou kromě Litvínova i v řadě dalších měst.Na pondělí extremisté ohlásili kromě Litvínova shromáždění i v řadě dalších měst v kraji. Oznámení dnes obdržel mostecký a chomutovský magistrát a také radnice v Kadani a Jirkově na Chomutovsku či v Lounech.

Fotogalerii z pouliční války v Janově najdete ZDE

"Požádali jsme policisty, aby nás nechali v klidu projít Janovem. Pro případ, že by nám v tom chtěli zabránit, nahlásili jsme shromáždění v dalších městech. Myslím, že by bylo rozumnější mít nás na jednom místě a bez excesů. Pokud se totiž rozjedeme na místa dalších nahlášených srazů, nedá se už zaručit, jak to dopadne," řekl místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb.

ČTĚTE TAKÉ: Langer: Policie musí být vůči extremistům nekompromisní

Romové slibují, že jejich pondělní akce proběhne bez problémů.Obavami z akcí extremistů se netají Romové. Jejich reakcí bude podle podle Radka Grunzy z Romského křesťanského sdružení tichá demonstrace v ulicích janovského sídliště. Tvrdí, že by při ní nikdo neměl být vyzbrojen ani porušovat zákon.

ČTĚTE TAKÉ: Pouliční válka v Litvínově: policie bojuje s extremisty

Oznámeným účelem pochodu z centru města do janovského sídliště je "protest proti násilí". Uskutečnit by se měl od 12 do 18 hodin. Nahlásil jej Jiří Bunda, který je údajně jednou z vedoucích postav ultrapravicových Autonomních nacionalistů. Shromáždění "proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí" na litvínovské náměstí Míru svolala na stejný den od 11 hodin krajně pravicová Dělnická strana.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Poslanecká sněmovna

Napříště žádná absolutní imunita poslancům a senátorům, navrhuje STAN

Domácí
Aktualizováno: 19. 2. 2026 13:25
ilustrační foto

Policie: Bohnický požár byl žhářství, podezřelý pacient nepřežil

Domácí
19. 2. 2026
ilustrační foto

Prezident si vyslechl možná budoucího ministra přes přírodu. Ale moc se neví

Domácí
19. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ