Ještě v poledne ho z vlády s úsměvem na tváři vyprovázeli premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Martin Bursík, odpoledne pak lidovečtí senátoři zopakovali, že by měl skončit i jako předseda strany. Pro šéfa lidovců Jiřího Čunka to byl černý den. Přesto ale pořád může v čele strany zůstat.
K TÉMATU: Čunek padl. Senátoři ho nechtějí v čele lidovců
Odchod z kabinetu ohlásil Čunek na středu, jenže ještě na úterý svolal celostátní konferenci lidovců. Na ní ho čeká vysvětlování, kde vzal 3,5 milionu korun. A také jak to bylo s pobíráním sociálních dávek, které - ačkoliv na ně měl možná nárok - mu de facto zlomily vaz.
Tento Čunkův manévr může ještě zamíchat kartami, protože v celostátní konferenci mírně převažují jeho stoupenci. Například předseda pražské organizace a místopředseda strany Marián Hošek soudí, že Čunkova rezignace uvolnila patovou situaci v koalici a dává vicepremiérovi šanci se očistit. "Dává mu to naději vrátit se do funkcí, bude-li očištěn," míní. A předsedou strany může podle Hoška zůstat. „Nepředpokládám, že by rezignace pokračovaly."
Ne, ať už jde
Pro tuto strategii se ale budou složitě hledat silní spojenci. Nejvážnější útoky na vlastní hlavu, totiž musí Čunek odrážet od senátorů, jímž je i on sám. „Výzva klubu platí," říká šéf senátorů Adolf Jílek o středečním prohlášení senátorů, aby Čunek opustil vedle vládních i stranickou funkci. „Moje iniciativa to nebyla," dodává ovšem.
Za požadavek senátorů se navíc staví i další vlivný člen, hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. „Vyzývat ho k tomu nebudu, ale předpokládám to," odpovídá na dotaz, zda by měl odstoupit i z funkce předsedy (Čunek nemůže být z funkce předsedy nyní odvolán, pokud sám neodstoupí, bude moci dojít ke střídání ve funkci až na stranickém sjezdu).
A do třetice první místopředseda Roman Línek ze zahraničí vzkazuje, že si s Čunkem musí ještě osobně promluvit. Pokud ale Čunek rezignuje sám, vedení strany automaticky přejde na Línka. Nový šéf by se hledal asi až na jaře příštího roku, kdy mají lidovci naplánovaný sjezd.
K TÉMATU: Kdo je Roman Línek?
Línek sice tvrdí, že v tuto chvíli křeslo předsedy strany nechce, ale o to ministerské po Čunkovi se hlásí. Pokud mu ho premiér Topolánek nabídne, bude o něm vážně uvažovat. Nabízí se úvaha, že kdyby Čunek už v tu chvíli nebyl předsedou strany, bude Topolánek právě s Línkem vyjednávat, kdo za KDU-ČSL doplní vládní sestavu.
Ještě není rozhodnuto
Že může ještě v úterý Čunek křeslo uhájit, naznačuje i šéfka poslanců Michaela Šojdrová. "Pan Čunek si vyhradil čas na to, aby předložil veškeré doklady a vysvětlení toho, jestli pobíral sociální dívky, když zároveň disponoval miliony, a já osobně mu ten čas chci dát," říká.
Pokud Čunek přijde s věrohodným vysvětlením, může zviklat některé straníky na svou stranu. „Myslím si, že jestli se mu podaří z těch materiálů dokázat, že to tak nebylo, tak po něm odstoupení nikdo nebude chtít. Doposud jsou ovšem pochyby vůči němu dost výrazné," uvažuje Šojdrová.
Foto: Jan Schejbal