Redaktorka Českého rozhlasu <span>žádá v Kanadě o azyl</span>

Domácí
3. 6. 2009 14:01
Redaktorka Anna Poláková.
Redaktorka Anna Poláková.

Redaktorka Anna Poláková.O azyl v Kanadě požádala i s celou rodinou Anna Poláková, vedoucí redaktorka romského vysílání ČRo -  Radiožurnálu pro národnostní menšiny. Polákovou prý k tomu vedly opakované útoky na její rodinu.

"To, že jsme se rozhodli požádat o azyl, vůbec nesouvisí s mou prací v rádiu, ale s neustálými útoky na mou rodinu a s radikalizací společnosti," uvedla Anna Poláková v e-mailu ředitelce zpravodajských stanic Českého rozhlasu Haně Hikelové. Oznámila jim v něm, že na letišti v Torontu spolu s šesti dalšími členy své rodiny požádala kanadské úřady o azyl.

ČTĚTE TAKÉ: Češi jsou rasisti, myslí si většina mladých

Český rozhlas hodlá svou redaktorku podpořit a nabízí jí pomoc při vyšetřování všech útoků. "Uděláme po dohodě s právníky všechno pro to, aby byly řádně došetřeny," slíbila Hikelová.

V ohrožení byla i dcera, proto odjela

Proč Anna Poláková emigrovala do Kanady? Na otázky on-line deníku TÝDEN.CZ odpovídá ředitelka zpravodajských stanic ČRo Hana Hikelová.

 

Věděla jste o tom, že má paní Poláková v úmyslu emigrovat?

Vůbec jsem o tom nevěděla, byly tu však jisté náznaky toho, že situace se stává neúnosnou. Říkala mi, že v ohrožení je už i její dcera a vnučka. To byla asi poslední kapka. Minulý týden mě požádala o dvoutýdenní dovolenou a následné půlroční neplacené volno.

 

Nevíte, co vedlo paní Polákovou k požádání o kanadský azyl?

Důvodem byli rostoucí útoky na její rodinu. Celé to začalo v roce 2002, kdy syna paní Polákové brutálně napadli čtyři skinheadi. Soud jim uložil zaplatit náhradu škody 100 tisíc korun, tedy každému 25 tisíc. Zaplatili však jen dva z nich. Ti potom začali vydírat manžela paní Polákové, chtěli, aby jim peníze vrátil. U dalších dvou pachatelů soud nařídil exekuci. Napadený syn však svůj požadavek na zaplacení stáhl zpět. Pravděpodobně kvůli otci, kterému hrozilo nebezpečí.

O svých zkušenostech s rasistickými útoky Poláková již dříve informovala na internetových stránkách Českého rozhlasu v článku uveřejněném téměř před sedmi lety. V 90. letech například neznámí útočníci údajně zbili jejího tehdy šestiletého syna. "Vše jsme nahlásili, ale viníky nikdy nenašli," posteskla si tehdy Poláková.

Dalšímu útoku později její rodina čelila přímo v bytě v pražské Libni. "Náš případ se nikdy nevyřešil, tak jako mnoho dalších," uvedla Poláková. Ze strachu před útoky rasistů poté strávila i s rodinou dva roky cestováním po západoevropských zemí a úsilím o získání azylu; úspěšná však nebyla v Německu ani řadě dalších států.

Romské vysílání Českého rozhlasu bude podle Hikelové pokračovat beze změn. "Personálně to budeme řešit, určitě se to zpravodajství nedotkne," dodala Hikelová.

Český rozhlas v prohlášení zaslaném ostatním médiím vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem rasově motivovaných útoků a sílící radikalizací české společnosti: "Tyto negativní projevy nesnášenlivého a xenofobního jednání některých jedinců se dotýkají samotného Českého rozhlasu a jeho zaměstnanců."

Foto: Český rozhlas

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ