<span>Strašáky</span> nového roku: co všechno <span>podraží?</span>

Domácí
28. 12. 2007 14:30
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoPodle analytiků čeká Česko v lednu šestiprocentní inflace: zdraží potraviny, energie, služby i cestování. Proklamované snížení daní, které zavedly reformní zákony, většinu populace nijak nevytrhne.

Daně totiž sice budou patnáctiprocentní, budou se ale vypočítávat z vyššího základu, takzvané superhrubé mzdy: tedy platu navýšeného o 35 procent odvodů zaměstnavatele - ve skutečnosti tedy bude daň 20,25 % z hrubé mzdy. Zároveň se zvyšují slevy na dani: základní sleva pro každého bude 25 tisíc korun za rok (místo současných 7200), výrazně rostou i slevy na dani za vyživovaného partnera, za děti a podobně. Současně končí možnost uplatnit společné zdanění manželů, které se vyplácelo párům s velkým rozdílem v příjmech.

Méně výhodné výhody

Balanc daňových změn nakonec dosáhl slibovaného stavu, totiž že by se čisté příjmy měly zvýšit všem. U lidí s průměrnou mzdou ovšem půjde jen o korunové změny, například při dvacetitisícovém hrubém příjmu si od ledna zaměstnanec polepší o 38 korun.

Ilustrační fotoNa reformě nejvíce vydělají lidé s nízkými příjmy, kterým pomohou právě slevy na dani, a lidé s příjmy vysokými, protože se ruší progresivní daň (maximální sazba dosud činila 32 %) a také se zavádí strop na pojistné. Ti, kdo berou přes 84 tisíc korun hrubého měsíčně, z příjmů nad tuto částku nebudou odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Někteří lidé mohou naopak prodělat. Odpočítávání některých položek ze základu daně (úroky z hypotečního úvěru, životní pojištění atd.) totiž bude méně výhodné: dosud na nich člověk mohl ušetřit až 32 %, nově jen rovných 15 %. V případě darování krve (odečet 2000 Kč) tak bude úspora na dani o 340 korun nižší než letos. Tyto změny se ale projeví až v roce 2009, kdy budou lidé podávat daňové přiznání za rok 2008.

Co zdraží kvůli DPH
- potraviny
- léky a zdravotní pomůcky
- dětské pleny
- knihy a noviny
- palivové dřevo
- voda
- byty a stavební práce (u sociálního bydlení o 4%, u ostatního o 14%)
- hromadná doprava
- ubytovací služby
- zdravotní a sociální péče, pokud není od daně osvobozena
- kultura: vstup do divadel, kin, ZOO, hradů a zámků
- sport: vstup na sportoviště, služby
- pohřby
 Daně spíš zdraží, než ušetří

Tuto výhodu ale lidem z kapsy mnohonásobně vytáhnou zvýšené ceny potravin, dalšího zboží i služeb, u nichž se zvýší dosud pětiprocentní DPH na devítiprocentní (viz box Co zdraží kvůli DPH). Na zdražení potravin tlačí také celosvětová poptávka po obilí, mléku a dalších komoditách: máslo během několika měsíců zdražilo na dvojnásobek, o několik korun zdražil i chléb a pečivo.

Zvýšení spotřební daně přijde draho kuřákům, stát totiž bude za každou cigaretu místo 1,64 Kč inkasovat 1,92 koruny - krabička cigaret by tak měla podražit asi o osm korun. Ekologická daň zatíží lidi, kteří topí uhlím, briketami nebo koksem, uleví naopak těm, kdo k vytápění používají zemní plyn (i přesto ale plyn podraží). Výhodnější budou i dědické a darovací daně, které rozšíří možnost převádět bez zdanění majetek mezi příbuznými.

Ilustrační fotoZa bydlení zaplatí víc všichni

S novým rokem přichází tradiční růst cen energií. Elektřina podraží o osm až jedenáct procent, plyn o šest až devět procent - konkrétní zdražení se liší mezi jednotlivými dodavateli. Domácnosti, které plynem či elektřinou topí a ohřívají vodu, musí počítat se zvýšením nákladů o tisíce korun. Lépe na tom nejsou ani ti, kdo odebírají dálkové teplo a teplou vodu. Tyto služby podraží o 6 až 16 procent - desetiprocentní zdražení přitom pro průměrnou domácnost znamená dva tisíce korun navíc.

Voda jako taková rovněž zdraží, a to kvůli DPH. A také kvůli tomu, že lidé vodou šetří - fixní náklady na její výrobu tak rostou, což tlačí na růst cen. Ohlášené zdražení se pohybuje od 5 do 14 procent - domácnosti, které odebírají vodu z vodovodu, tak příští rok vydají o několik set korun víc.

Hlouběji budou muset do kapsy sáhnout i lidé, kteří žijí v bytech s regulovaným nájemným. Většina majitelů využívá zákonem danou možnost nájemné jednostranně zvýšit, někde až téměř o polovinu, většinou o 20 až 30 procent.

Ilustrační fotoZdražovací „třešničky"

Zvýšení měsíčních nákladů o 15 korun české domácnosti a podnikatelé nemají šanci uniknout: koncesionářský poplatek pro Českou televizi totiž od 1. ledna vzroste ze 120 na 135 korun. Poplatek za rozhlas zůstává nezměněn, stále činí 45 korun. Nejběžnější služby zdražuje i Česká pošta: známka na dopis bude místo 7,50 Kč stát desetikorunu, doporučené psaní podraží z 19 na 26 korun.

Podstatné zvýšení cen si naplánovali i dopravci. Kromě DPH do nových cen promítli i rostoucí ceny nafty nebo elektřiny. České dráhy představily nový sazebník už v prosinci: snížily slevu za zákaznické jízdné ze 30 na 25 procent, zdražily traťové jízdenky pro pravidelné cestující i kilometrickou banku pro ty sváteční; zlevnily naopak jízdné pro psy a zrušily příplatky pro vlaky IC a EC. Suma sumárum zdražilo cestování vlakem asi o 11 procent.

Zdražují také další dopravní podniky. Nejcitelněji podraží jízda pražskou MHD, základní přestupní jízdenka bude místo 20 stát 26 korun, o několik korun víc zaplatí cestující i ve většině ostatních měst. Řádově desetiprocentní zdražení chystají i autobusoví dopravci.

Po Novém roce bude dražší i cestování autem, za roční dálniční známku totiž budou řidiči místo 900 korun platit rovnou tisícovku. Měsíční jízda po dálnici vyjde nově na 330 korun a týdenní na 220 korun. Nad řidiči, kteří si v roce 2007 nestihli vyměnit řidičák vydaný před rokem 1994, se také po Novém roce začne vznášet hrozba padesátitisícové pokuty.

Ilustrační foto: Profimedia, Petra Mášová, Lucie Pařízková, archiv Týdne

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ