Regulované <span>nájemné podraží</span> až o polovinu

Domácí
26. 6. 2008 22:48
Levné regulované nájemné už nebude levné.
Levné regulované nájemné už nebude levné.

Levné regulované nájemné už nebude levné.Rekordní zdražování činží čeká v příštím roce 800 tisíc domácností žijících v bytech s regulovaným nájmem. Nejvíce může bydlení podražit Středočechům, a to téměř o polovinu. Informoval o tom dnes server iDnes.cz na základě údajů ministerstva pro místní rozvoj.


Zatímco loni se regulované nájmy zvedly v Česku v průměru o pětinu, letos vyskočily zhruba o 26 procent a v příštím roce by se mohly vyhoupnout v průměru o 35 procent.

ČTĚTE TAKÉ: Další pražské radnice zvýší regulované nájemné

Někteří majitelé domů však podle serveru budou moci svým nájemníkům zvednout ceny o více než o polovinu, a to například v Kladně či v Benešově. Ačkoliv ne všichni musejí maximální povolené hranice pro zvýšení regulovaných nájmů využít, většina jich k tomu podle zkušeností z minulých let nejspíš sáhne.

Obce nevyužívají maximum

"Maximální možné hladiny nevyužily v minulosti zhruba jen dvě až pět procent obcí," uvedl jeden ze zaměstnanců ministerstva pro místní rozvoj, který si v této souvislosti nepřál uvést své jméno.

Státem řízená deregulace nájmů má skončit v roce 2010 čtvrtým výrazným skokem. Po něm by maximální roční činže měla ve městech a obcích s výjimkou nejdražších částí Prahy činit pět procent z tržní ceny bytu. Zatím zůstávají rozdíly mezi regulovaným a tržním nájmem až několikanásobné.

ČTĚTE TAKÉ: Brno zdraží činže. Nejvíce porostou na sídlišti Lesná
                        Jablonec zvýší nájemné na maximum 
                        

Foto: Robert Zlatohlávek

Další čtení

Nevšední orloj v centru Brna oslaví 15 let, vypadne z něj jubilejní edice kuliček

Domácí
17. 9. 2025
Andrej Babiš

Prezident bude jednat s Babišem. Neví, jestli by ho mohl jmenovat premiérem

Domácí
Aktualizováno: 17. 9. 2025 22:05

Pro údržbu mokřadů kolem města chce Hrádek nad Nisou pořídit obojživelný bagr

Domácí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ