Řidiči se bojí nafty s biopříměsí. Ministr ji hájí

Domácí
4. 9. 2007 14:32
Pole řepky olejné
Pole řepky olejné

Pole řepky olejnéOd soboty se do nafty u českých benzinek přidává až pět procent metylesteru řepkového oleje. Zatímco kritici varují, že biosložka může motorům škodit, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman to vyvrací. Zároveň otevřeně říká, že jeho resort považuje zavádění biopaliv za „domácí úkol" od Bruselu, a nikoli za vlastní prioritu.

K tématu: Výrobci bionafty doplatí na úředníky. Nevyhnou se dani 

„Podle evropských norem, na kterých se podíleli i výrobci motorů, je možné do nafty přidávat až 5 procent biopříměsi," zdůraznil Říman. Kritici varují před tím, že biologická složka nafty je nestabilní a zejména u aut, která delší dobu stojí, může způsobit opotřebení či zničení některých součástek motoru. S těmito riziky však musejí počítat jen automobily, které budou čerpat palivo s vyšším obsahem biosložky.

Kvalitu pohlídá i ČOI

Na to, aby v naftě nebylo biosložky (takzvaného metylesteru řepkového oleje - MEŘO) příliš, dohlédne i Česká obchodní inspekce. „Letos jsme provedli asi tisíc kontrol u benzínu i nafty, v příštím roce očekáváme, že jich u každého paliva bude 1500," řekla ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová.

Doporučila také motoristům, kteří si nejsou množstvím biosložky jisti, aby se zeptali u obsluhy čerpací stanice. „Každá dodávka paliva totiž musí mít průvodní dokumenty, v nichž bude uvedeno, kolik biosložky obsahují," vysvětluje Příhodová.

Biopaliv přibude

Zákon v současnosti ukládá přidávat do paliv dvě procenta biopříměsi, v roce 2009 to mají být 4,5 procenta. Evropská unie chce, aby celkový podíl biopaliv v dopravě činil 5,75 procenta v roce 2010 a 10 procent v roce 2020.

Do tohoto podílu se však započítávají nejen příměsi v „běžné" naftě a benzínu, ale i spotřeba vozidel, která jezdí na čisté biopalivo nebo na palivo s vysokým obsahem biosložky (například B30 - 30 % MEŘO a 70 % nafty, E85 - 85 % bioetanolu a 15 % benzinu).

„Už dnes v Česku mohou některá osobní auta i řada zemědělských strojů jezdit na čistou bionaftu," říká Jan Burian, který zastupuje výrobce MEŘO. Čistá bionafta se u našich benzinek zatím netankuje, ale cílů daných Evropskou unií bez jejich podpory Česko zřejmě nedosáhne.

Výrobci bionafty chtějí, aby byl jejich produkt osvobozen od spotřební daně, ale tato úleva v roce 2008 platit nebude. „Až vláda rozhodne o programu na podporu těchto motorů, bude se řešit i tento problém. Domnívám se, že se výroba tohoto paliva neobejde bez přímé dotační podpory," naznačuje směr vládních úvah ministr Říman.

Foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ