Lobbista
Rittig chce od Economie omluvu a peníze za článek o kmotrech
06.01.2014 12:30
Lobbista Ivo Rittig se brání další žalobou proti tvrzením, která jej spojují s miliony a zlatem zabavenými při červnové razii související s kauzou Jany Nagyové. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že pražský městský soud tento měsíc projedná Rittigův spor s nakladatelstvím Economia. Lobbista požaduje omluvu a 100 tisíc korun za loňský článek "Razie proti kmotrům" zveřejněný na serveru iHNed.cz.
Při červnovém zásahu, který souvisel s kauzou ředitelky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Nagyové (dnes Nečasové), zajistili policisté 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Prohlídky se uskutečnily mimo jiné i u Rittiga, přičemž policie dodnes oficiálně nesdělila, komu zabavené prostředky patří.Server iHNed.cz zveřejnil několik dní po policejní akci zprávu nazvanou "Razie proti kmotrům: K sejfům vede stopa od Rittigova muže najatého na černou práci". Obsahoval informace o tom, že Rittig má utajenou firmu s podnikatelem Václavem Rybou, který mu mimo jiné zprostředkovává užívání bankovních schránek. Zároveň uvedl, že policie při rozsáhlých prohlídkách sejfů, kanceláří a domů vycházela s vysokou pravděpodobností z odposlechů a sledování nejen Ryby, ale třeba i Rittiga.
Rittig v podané žalobě na ochranu osobnosti tvrdí, že článek neoprávněně zasáhl do jeho občanské cti a lidské důstojnosti. Podle něj není pravda, že by on či Ryba měli s nálezem peněz a zlata cokoliv společného. Upozorňuje také na to, že informaci serveru následně převzala i jiná média. Soud žalobu projedná 23. ledna.
Jen o čtyři dny později se bude tentýž soud zabývat další Rittigovou žalobou na ochranu osobnosti, která se rovněž týká zabavených milionů a zlata. V ní lobbista požaduje omluvu a 100 tisíc korun po místopředsedovi ČSSD Lubomíru Zaorálkovi za to, že jej politik na půdě sněmovny nazval "lupičem".Zaorálek na červnové schůzi poslanců v souvislosti s kauzou Nagyová mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči". Kritizoval to, že tito "lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády".
V prosinci politik u soudu uvedl, že se omlouvat nehodlá. Jeho právník argumentoval mimo jiné tím, že Rittigova pověst nebyla dobrá již před politikovým projevem, takže ji Zaorálek svými výroky nemohl nijak ovlivnit.
Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.