Roztočil dostal za vraždu studenta 13 let

Domácí
8. 6. 2007 14:26
Rostislav Roztočil
Rostislav Roztočil

Rostislav Roztočil

Třináct let za mřížemi, takový trest si odpyká Rostislav Roztočil. Byl uznán vinným z více než třicet let staré vraždy egyptského studenta.

Loni v prosinci soud zrušil původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, a rozhodl o novém projednání kauzy. Roztočil se proti rozsudku na místě odvolal, a případem se tak bude zabývat vrchní soud.

"Rozsudek je nespravedlivý, boj pokračuje dál. Jsem nevinný, nemám se čeho obávat," řekl Roztočil poté, co vyslechl rozsudek.

Roztočil tvrdí, že s vraždou neměl nic společného. Proces z roku 1985, jehož se jako emigrant neúčastnil, označil za pomstu tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho odchod ze země a údajnou špionáž ve prospěch Západu. Verdikt z roku 1985 zrušil soud na základě žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z českého vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Nový soud začal v březnu.

Podle pátečního rozsudku se Roztočil v lednu nebo únoru roku 1975, kdy pracoval jako taxikář, dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě egyptského občana. Muže, o nemž se vědělo, že u sebe nosí větší sumy peněz, vylákali údajně pod záminkou výměny valut z hotelu Olympik, odvezli ho na venkov, zbili a shodili se závažím ze Štěpánského mostu na Mělnicku do Labe. Egypťan v Praze studoval nukleární chemii a údajně také "veksloval" s valutami. V inkriminovaný den prý nastoupil do Roztočilova taxi, kam si později přisedli Jan Bašista a Karel Kuruc. Čtvrtý z odsouzených, údajný spoluorganizátor vraždy Otakar Pelant, naopak z automobilu vystoupil krátce před odjezdem z Prahy.

Bašista s Kurucem prý už v autě bili cizince pěstmi. Muž jim pak vydal 20 000 korun, které si vzal Roztočil s tím, že je rozdělí. Roztočil pak údajně zastavil na mostě, kde muži cizince vytáhli z vozu a několikrát ho uhodili kovovým kladivem či pákou. Na prsa mu prý potom Roztočil s Kurucem přivázali traverzu a společně s Bašistou ho shodili do Labe. Tělo policie nalezla až o půl roku později.

Policisté dlouho nevěděli, o koho jde. Mezitím ale byli někteří aktéři vraždy odsouzeni za jiné zločiny a ve vězení se svým známým svěřili i s vraždou. Vězeňská služba potom upozornila kriminalisty. Na Roztočila také ukázal anonymní dopis. Podle soudkyně tak policie Roztočila v době, kdy odešel do emigrace, ze zločinu již podezřívala.

Obhajoba tvrdila, že dřívější svědectví byla vynucena nátlakem a jsou v nich zásadní nejasnosti. Do věci prý zasáhla i politika.

Soudkyně Oldřiška Rysová ale tyto argumenty odmítla. Původní svědectví, která se podařilo zopakovat, prý jen potvrdila, že Roztočil se vraždy zúčastnil. Žádný ze svědků si na nátlak policie nestěžoval a důkazy ukazují právě na Roztočila.

Roztočil v roce 1985 emigroval do Rakouska a poté do Německa. Za vraždu byl odsouzen v nepřítomnosti. Zadržen byl až v roce 2000 při vstupu na české území. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou. Loni v prosinci Roztočil přiletěl do Prahy a na letišti ho zatkla česká policie.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ