Salmonelóza na táboře u Hodic mohla vzniknout i ze studniční vody

Domácí
25. 7. 2016 16:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Studniční voda, kterou pili účastníci tábora Kratizna u Hodic na Jihlavsku, mohla být příčinou salmonelózy, jíž minulý týden onemocnělo sedmnáct dětí a dva dospělí. Prokázaly to testy hygieniků. Řekla to Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Podle ní však stále platí, že onemocnění mohlo vzniknout i konzumací kuřecího masa.

"Vzhledem k tomu, že pořadatelé táborů nemají povinnost uchovávat vzorky jídla pro případnou kontrolu, není možné to prokázat se stoprocentní jistotou," řekla Dvořáková.

Z 28 dětí převezených do nemocnic jich bylo 23 hospitalizováno, z toho 19 v Jihlavě, tři v Pelhřimově a jedno v Havlíčkově Brodě. Tábor byl zrušen. Podle mluvčích nemocnic poslední z pacientů opustili zdravotnická zařízení v pátek 22. července. Podle hygieniků nebylo onemocnění vážné, některé z dětí byly umístěny na jednotkách intenzivní péče pouze kvůli dehydrataci.

Od minulé soboty měl v lokalitě působit nový tábor s podmínkou, že bude v kuchyni, na umývárnách a toaletách používat vodu dováženou v cisternách. "Organizátoři nakonec situaci přehodnotili s tím, že najdou místo pro táboření někde jinde," dodala Dvořáková.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Thomas Kienzle

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ