Sázkaře volby nezajímaly. Bitva o Hrad byla více "sexy"

Domácí
10. 10. 2016 20:20
Sázka na vítěze.
Sázka na vítěze.

Sázky na víkendové krajské a senátní volby u sázkových kanceláří v Česku činily necelé tři miliony korun. V porovnání s rekordními náběry na prezidentské volby v roce 2013 je to zatím zhruba pětina. Podle sázkových kanceláří, které oslovila, by však ve druhém kole senátních voleb 14. a 15. října měl být zájem sázkařů vyšší. Největšími favority na nové senátory jsou podle bookmakerů Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) v Praze 6 a Michael Canov (SLK) na Liberecku.

"Na víkendové volby jsme přijali sázky za zhruba dva miliony korun, což je v souladu s naším očekáváním. Ukazuje se, že tyto volby jsou pro sázkaře přece jenom méně atraktivní než ty prezidentské nebo do Poslanecké sněmovny, což konečně podtrhla i relativně nízká volební účast," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Účast při volbách do Senátu dosáhla 33,5 procenta, v případě krajských zastupitelstev byla o procentní bod vyšší.

Ve druhém kole sázkové kanceláře očekávají vyšší zájem sázejících. "V jednotlivých obvodech jsou jasně dané duely a po druhém kole už navíc budou známi vítězové a noví senátoři," doplnil vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis.

Sázkaři nebo bookmakeři? 

Tipsport přijal sázky zhruba za půl milionu korun, z toho pětinu na to, že v prvním kole nebude nadpoloviční většinou přímo zvolený žádný senátor. To se od ustavení Senátu v roce 1996 i s doplňovacími volbami stalo pouze devětkrát z 358 možných případů (včetně letošního prvního kola). Letos byl nejblíže bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciala (za Občané spolu - Nezávislí), který v obvodě Frýdek-Místek získal 46,18 procenta hlasů.

O tom, jestli budou v těchto volbách úspěšnější sázkaři nebo bookmakeři, rozhodne druhé kolo. V senátních volbách se sázelo na celkové vítězství, nikoliv na výhru v prvním kole. "V řadě senátních obvodů i krajů jsme byli svědky překvapení, což obvykle nahrává bookmakerům. Zajíce ale budeme počítat až po honu," dodal Šrain. Jedním z největších překvapení krajských voleb byl výsledek v Jihomoravském kraji. Sociální demokraté tam s kurzem 1,06:1 na vítězství skončili až na třetím místě za ANO a KDU-ČSL.

Největšími favority druhého kola senátních voleb jsou podle bookmakerů Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) v Praze 6 a Michael Canov (SLK) na Liberecku s kurzy 1,01:1. S přehledem by měli postoupit i Alena Dernerová (Severočeši.cz) na Mostecku, Tomáš Jirsa (ODS) v Českém Krumlově, Miluše Horská (za KDU-ČSL) na Pardubicku, Petr Šilar (KDU-ČSL) v Ústí nad Orlicí, Miloš Vystrčil (ODS, SNKED) na Jihlavsku, Petr Orel (KDU-ČSL, SZ) na Novojičínsku a Jiří Cieńciala. Všichni mají kurz 1,1:1 a nižší.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Tomio Okamura

Demonstrace proti SPD ve vládě: Proti Okamurovi protestoval i Okamura

Domácí
30. 10. 2025

Systém potřebný pro fungování eDokladů nebyl dostupný ani pozdě večer

Domácí
29. 10. 2025

Kubis za karlovarské ANO odmítne post poslance, nahradit ho má ortoped Penc

Domácí
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ