Schwarzenberg: S USA začneme o radaru jednat v květnu
05.04.2007 14:15
První kolo jednání s USA o umístění radarové základny ve vojenském újezdu Brdy se uskuteční 10. a 11. května v Praze. Oznámil to ve čtvrtek ministr zahraničí Karel Schwarzenberg členům zahraničního výboru sněmovny. Podle něj americký radar posílí bezpečnost Česka.
Naopak místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) si myslí, že vyjednávání o radaru jsou příliš uspěchaná. "Vy jste tu nótu odeslali dříve, než jsme si tuto věc mohli ujasnit," řekl Zaorálek na adresu vlády. Kabinet podle něj naopak bezpečnost Česka svojí politikou snižuje. "Ty kroky jsou nedůvěryhodné," řekl. Zaorálek také uvedl, že by nebylo správné, aby Česko s USA uzavřelo bilaterální smlouvu.
Schwarzenberg zopakoval, že jedním z požadavků vlády je to, aby americký radar byl v budoucnu součástí NATO. "Mám dojem, že někdy se v naší diskusi zapomíná na to, že Spojené státy jsou také součástí NATO," řekl. Protiraketová obrana USA, jejíž součástí má být také radar v Česku, bude podle něj chránit severozápadní Evropu, USA i pás zemí na americkém kontinentu od Kanady až do Venezuely.
Poslanec Václav Exner (KSČM) ministrovi vyčítal, že vláda neposkytuje parlamentu o radaru dostatek informací. Schwarzenberg to však popřel. "Všechny technické informace parlament dostal," řekl. Ministr dodal, že text české nóty dostali nejvyšší ústavní činitelé i předsedové příslušných výborů v Poslanecké sněmovně i v Senátu.
Podle Schwarzenberga také ministerstvo připravilo informační návštěvu přibližně deseti poslanců na Marshallových ostrovech, kde podobný radar protiraketové obrany již stojí. Čeští zákonodárci odjedou na Marshallovy ostrovy v neděli 15. dubna. Cesta by měla trvat tři až čtyři dny.
Návrh nóty, kterou ČR souhlasně odpověděla na americkou výzvu otevřít jednání o radaru, schválila vláda minulý týden. Spojené státy v lednu požádaly o umístění radaru dalekého dosahu v Česku a sila s desítkou protiraketových střel v Polsku.
Bezpečnostní rada státu v úterý pozvala na své zasedání 23. dubna ředitele americké Agentury pro raketovou obranu Henryho Oberinga. Měl by radu informovat o fungování systému protiraketové obrany Spojených států.
Mezi českou veřejností dosud v otázce výstavby americké radarové základny převládal odmítavý postoj. Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění si základnu nepřejí tři pětiny Čechů. Názorové rozdíly se rýsují i ve vládní koalici. Zatímco ODS a lidovci jsou pro umístění radaru, zelení váhají a chtějí do projektu více zapojit NATO a EU. Se stavbou základny nesouhlasí také většina opoziční ČSSD, která žádá referendum. Ostře proti stavbě základny jsou komunisté.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.