Písní Modlitba pro Martu v Senátu začalo středeční setkání současných i někdejších členů horní komory věnované památce bývalého prezidenta Václava Havla. Připomenou ho nejen projevy představitelů Senátu, ale také krátký dokumentární film o Havlových vystoupeních a návštěvách v horní komoře parlamentu.
Mnozí z více než stovky příchozích už krátce před začátkem využili možnost zapsat se do kondolenčních listin.
Havel jako prezident navštívil Senát naposledy v roce 2002. Tehdy 18. prosince na slavnostním shromáždění k šestému výročí ustavující schůze horní komory mimo jiné uvedl, že Senát dokázal, že jeho vytvoření a existence jako ústavní pojistky má smysl. Naposledy byl bývalý prezident v horní komoře letos v polovině ledna při posledním rozloučení se svým kolegou z disentu Jiřím Dienstbierem. Konalo se ve stejném sále jako nynější shromáždění.
Slavnostnímu sálu horní komory dnes vévodí Havlova fotografie s černou stužkou. Pod ní je kytice ve státních barvách se stuhou Senátu, za ní státní vlajka a černý prapor. Hoří tu dvě bílé svíce.
Havel se zapsal do historie českého Senátu mimo jiné i tím, že z titulu hlavy státu svolal jeho zasedání na 9. prosince 1996. Připomíná to i kopie tohoto dokumentu s Havlovým podpisem, která je v sále vystavena spolu s kopií usnesení horní komory ze 3. dubna 2003. Podle něho "Václav Havel zasloužil se o stát". Senát mu stejným rozhodnutím doživotně propůjčil Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
Uznání zásluh formou zákona dosáhl jako první právě Masaryk, k němuž bývá Havel pro svůj důraz na mravní hodnoty a humanismus přirovnáván. Vláda v pondělí navrhla parlamentu schválit podobný zákon, podle něhož se Havel zasloužil o svobodu a demokracii.
Senátem zněla Modlitba pro Martu, senátoři uctili Havla tichem
Domácí
21. 12. 2011 14:02V úterý uctili památku Václava Havla poslanci, ve středu senátoři.
Autor: ČTK Foto: ČTK