Na volby na východě Ukrajiny, kde se v neděli v napjaté atmosféře volí nové vedení dvou separatistických republik, dohlíží také senátor z Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava. Do Luhanska se vydal jako soukromá osoba na pozvání, netuší však, kdo ho pozval. Ve volebních místnostech prý žádné problémy nezaznamenal.
Doubravu prý oslovil někdo z Česka, ale senátor nepátral po tom, kdo. "Přišel za mnou jeden můj kolega a kamarád a poprosil mě, jestli bych nejel. Probudila se ve mně jakási novinářská vášeň. Říkal jsem si, že je to příležitost podívat se na místa bojů a všeho toho dění. Takže jsem souhlasil a on mi oznámil, že tehdy a tehdy se sejdu na letišti s tím a tím, ten pro mě bude mít letenky a poletíme," řekl.
Doubrava, který ve volbách v roce 2010 kandidoval za hnutí Severočeši.cz a do té doby byl členem KSČM, je prý na Ukrajině součástí tříčlenného týmu. Zatím navštívil asi 15 volebních místností. "Nesetkali jsme se s jedním jediným problémem," řekl.
Proruští separatisté v obsazené části Luhanské a Doněcké oblasti uspořádali volby šéfů samozvaných lidových republik a jejich parlamentů navzdory důraznému nesouhlasu Kyjeva, a to týden po ukrajinských parlamentních volbách, které naopak bojkotovali. Jako nelegitimní označila hlasování OSN, Spojené státy, Francie či Německo, podle nichž jde o jasné porušení mírové dohody z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září. Moskva naopak volby podporuje.
V neděli ráno se na východě Ukrajiny otevřelo na 400 volebních místností, které hlídají ozbrojení povstalci. Na několika místech se lidé kvůli bojům mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty k urnám nedostali. Vedení samozvané Luhanské lidové republiky oznámilo, že tam, kde lidé z různých důvodů volit nemohli, nebo tam, kde došlo k jakýmkoli zádrhelům, se volby prodlouží o dvě hodiny. Lidé tedy budou moci odevzdávat hlasy až do 22 hodin místního času (20 hodin SEČ).