Přetahovaná o budoucnost nemocnic se přesune na půdu Senátu. Sociální demokraté si tam chtějí posvítit na to, proč většina tuzemských špitálů stále nemá jasno, co s nimi od ledna bude. Na kobereček si zvou zástupce nemocnic, zdravotních pojišťoven i ministerstva zdravotnictví. Podle resortu jde o další politizaci problému.
Debata o tom, kde se zaseklo jednání mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami o rušení lůžek a zavírání nevytížených oddělení, se odehraje už za dva týdny na půdě senátního zdravotnického výboru. "O tom, jak bude zajištěna síť veřejného zdravotnictví za veřejné zdroje, se musí jednat veřejně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda výboru a stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Jan Žaloudík.
Na jednání výboru, které se uskuteční 17. října, což je termín mezi dvěma koly senátních voleb, jsou pozváni zástupci hned tří asociací nemocnic, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.
"Myslím, že to není nic proti ničemu. Je to téma, které se zdravotního výboru týká," posvětila Žaloudíkovu iniciativu předsedkyně senátního výboru a exministryně zdravotnictví za ODS Daniela Filipiová. "Zdravotnická zařízení by měla mít co nedříve představu o své budoucnosti, aby se podle toho mohla zařídit," dodala.
Sociální demokraté vyslyšeli volání kritiků ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), kteří proti rušení lůžek i celých nemocničních oddělení sepsali v minulých dnech petici. Jde o zástupce nemocnic, zdravotnické odbory, ale i pacienty, kteří se dokonce chystají napadnout postup pojišťoven, jež s posvěcením ministerstva diktují špitálům, aby rušily lůžka, u veřejného ochránce práv a také u Ústavního soudu. "Do konce týdne to zpracujeme a pošleme ombudsmanovi a ČSSD," uvedl prezident svazu Luboš Olejár.
Pomoci od nejsilnější opoziční strany se ale nejspíš Svaz pacientů nedočká. "Otázka ústavnosti je sporná, ale stížnost zatím nepřipravujeme. Podpoříme nyní tlak na pojišťvny, aby neomezovaly dostupnost péče a vycházely nikoliv z plošných škrtů, ale z odborných analýz a také stanovisek krajů," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.
Podle Žaloudíka není možné, aby o podobě nemocniční sítě pro příštích dvacet let rozhodovala skupina úředníků "typu Noska (Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví - pozn. red.) a Horáka".
Dosavadní smlouvy se zdravotními pojišťovnami vyprší špitálům na konci roku. A nové má dosud předběžně přislíbené pouze třetina z nich. Ministr zdravotnictví Heger už před časem připustil, že zdravotní pojišťovny s dalším jednáním čekají, až skončí volby. Politizace celé věci se totiž resortu nezamlouvá. "Je evidentní, že odbory jednají v souladu s jednou politickou stranou," uvedl mluvčí resortu Vlastimil Sršeň. Svého člověka však ministerstvo do Senátu pošle. "Některý se zástupců resortu pozvání s největší pravděpodobností přijme," dodal.