Starým lidem se může usnadnit cesta k některým sociálním dávkám. Ministerstvo práce totiž zvažuje, že by lidem, kteří jsou starší než 80 let, přiznávalo příspěvek na péči automaticky. V současnosti totiž jeho schválení trvá až půl roku, takže se jej někteří žadatelé nemusejí vůbec dočkat. Některé žádosti pak posudkoví lékaři zamítají. Zaznělo to ve čtvrtek na jednání sociálního výboru Poslanecké sněmovny.
"Velmi staří lidé ve věku 80 až 85 let by tak nemuseli procházet schvalováním," řekla poslancům zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí a České správy sociálního zabezpečení.
Nárok na příspěvek na péči mají lidé, kteří bez pomoci druhé osoby nejsou schopni zvládat některé základní věci, jako je třeba najíst se nebo obléknout se. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se záměr týká příspěvku v prvním stupni, jehož výše je 800 korun. Pro lidi závislé na penzi je to ovšem vysoká částka.
"Podstatně by to zkrátilo dobu, po kterou lidé na příspěvek čekají," míní předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. "Nově by Úřad práce začal dávku vyplácet okamžitě poté, co obdrží žádost, neposílal by to posudkovým lékařům ani sociálním pracovníkům, zatímco v současnosti to trvá i šest až osm měsíců," dodal.
Ministerstvo mimo jiné také zvažuje, že by o průkazkách pro zdravotně postižené rozhodovali přímo ošetřující lékaři handicapovaných, nikoliv posudkoví lékaři České správy sociálního zabezpečení. "Vedeme diskusi, zda se to bude týkat jenom těch průkazek pro nejnižší stupeň postižení, které de facto slouží jako karta na parkování a nejsou s nimi spojené žádné další finanční nároky, nebo i těch dalších," uvedla zástupkyně ministerstva. O obou záměrech ale bude rozhodovat až nové vedení úřadu.