Aktivisté v úterý v centru Brna protestovali proti některým praktikám v mléčném průmyslu. Provokativní happening měl poukázat na situaci dojnic. Součástí představení tak bylo simulované odebírání dětí matkám, odsávání mléka a další praktiky používané podle aktivistů v mléčném průmyslu. Do happeningu se zapojilo kolem desítky aktivistů, více než stovka lidí akci přihlížela.
"Chceme, aby lidé znali pozadí mléčných výrobků, které konzumují. Chceme, aby si uvědomili, že za každou sklenici mléka je utrpení zvířete," uvedla organizátorka Anna Kupcová.
Krávy v mléčném průmyslu jsou podle aktivistů uměle oplodňovány, aby produkovaly dostatek mléka. Tele, které poté porodí, jim je do 24 hodin odebráno, a to i přesto, že mezi krávou a teletem vzniká silné citové pouto. Kráva podle aktivistů prakticky celý život stráví březí a zároveň její tělo neustále tvoří mléko, což je pro organismus velmi vyčerpávající.
"Kravské mléko je mateřské mléko jako každé jiné. Lidé si často neuvědomí, že kráva, tak jako každá jiná samice savce, musí mít nejdříve mládě, aby její tělo začalo produkovat mléko. Tak jako psí mléko patří štěňatům, sloní mléko slůňatům, patří kravské mléko teleti. To je však od své matky odtrženo a izolováno, aby mléko určené pro něj mohli pít lidé. Je to absurdní a kruté. A hlavně zbytečné," uvedla organizátorka Ester Burkertová. Podle aktivistů je alternativou kravského rostlinné mléko.