Další z velkých projektů vlády Petra Nečase (ODS) skončil. Sněmovna totiž ve čtvrtek schválila senátní návrh na zrušení takzvaných sKaret, přes které chtěl tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) vyplácet nepojistné sociální dávky. Mezi ně patří například dávky pomoci v hmotné nouzi, rodičovský příspěvek či podpora v nezaměstnanosti. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
"Jsem rád, že sněmovna konečně ukončila tento problematický projekt, který porušoval práva příjemců dávek například tím, že jim určoval, u které banky mají mít účet," okomentoval to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který patřil k předním kritikům sKaret.
Pro zrušení sociálních karet hlasovalo ve sněmovně 84, proti bylo 39 poslanců. Novelu se podařilo prosadit i přesto, že projekt svým projevem razantně hájil exministr Drábek. Odmítl v něm například kritiku, že stát přenesl své pravomoci na Českou spořitelnu, když jí svěřil provoz sKaret.
Právě to přitom bylo jedním z hlavních bodů, proč kritici s kartami nesouhlasili. Nelíbilo se jim, že stát předává bance osobní údaje příjemců dávek. Kritizovali také, že Česká spořitelna na převodu ohromného množství peněz přes systém této banky bude vydělávat. Ta to ovšem vždy odmítala. Její jediný výdělek z sKaret prý je, když s nimi lidé platí v obchodech.
Poslanci rovněž zamítli snahu ODS vrátit novelu do druhého čtení. Občanští demokraté totiž chtěli prosadit odlišný návrh, který by projekt sKaret značně pozměnil.
Karta sociálních systémů, nebo-li SKarta, se zavedla od roku 2012. Projekt sKaret měl státu přinést úspory a zabránit zneužívání dávek. Kritizovala ho ale řada organizací a úřadů, například Úřad pro ochranu osobních údajů, který kvůli němu udělil ministerstvu pokutu, nebo ombudsman. Podle těchto kritiků znamenaly sKarty zásah do soukromí a způsobily komplikace řadě příjemců dávek.
Pdo palbou kritiky se sKarty ocitly i kvůli smlouvě s Českou spořitelnou. V ní se ministerstvo práce a sociálních věcí mimo jiné zavázalo, že v budoucnu bude přes sociální karty vyplácet i starobní penze a že nepdonikne nic, co by ke zrušení projektu vedlo.
Vláda po kritice i z řad vlastních poslanců nakonec souhlasila s tím, že jejich platební funkce bude použita jen pro dávky v hmotné nouzi, aby se zamezilo jejich zneužívání. Ještě loni Parlament stihl schválit novelu, která umožňuje vyplácet podporu v nezaměstnanosti a pěstounské dávky i těm, kteří nevlastní sKartu. Už několik měsíců se nové sKarty vydávají pouze na vyžádání klienta. Ke konci července ji mělo 277 222 lidí.
"Z hlediska systému je sKarta pouze nosičem. I tak se při zrušení budou muset vyřešit dopady na všechny, co ji dnes využívají," okomentoval zrušení karet současný ministr práce a sociálních věcí František Koníček. "V současné době proto mimo jiné připravujeme harmonogram výměny speciální sKarty pro zdravotně postižené za průkazy pro handicapované občany. Tak, aby se vše odehrálo maximálně plynule, bez zbytečného chození po úřadech," dodal.