Školní docházka ukrajinských dětí narůstá, loni na konci roku chodilo na české základní školy 90 procent dětí ukrajinských uprchlíků, v červnu byl podíl mírně nadpoloviční. Vyplývá to z průzkumu společnost PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd. Do mateřských škol a dětských skupin dochází podle průzkumu 70 procent tří- až pětiletých dětí z Ukrajiny, oproti červnu zhruba dvojnásobek, a střední školy navštěvuje téměř každý druhý ukrajinský uprchlík ve věku od 15 do 17 let. Především u školek je problém s omezenou kapacitou, nedostatečná je i výuka češtiny, ukázal průzkum.
Kvůli nedostatku volných míst nechodí do školky podle průzkumu 15 až 20 procent dětí předškolního věku z Ukrajiny, u základních škol se to týká tří až pěti procent žáků a u středních škol desetiny. "Potřebujeme navýšení kapacit, aby se mohly všechny děti účastnit vzdělávání. Největší problém vidíme u předškoláků. Nejrychlejší cestu představuje financování kapacit dětských skupin a snížení administrativních překážek, které s nimi jsou spojené," uvedla analytička PAQ Research Martina Kavanová. Dodala ale, že dlouhodobě by měl stát mnohem víc finančně motivovat města a obce, aby rozšiřovaly kapacity mateřských škol.
U středních škol zůstává problém neznalost češtiny. Část zájemců se totiž na školu nedostala kvůli jazyku, část se o to ale podle výsledků průzkumu ani nepokoušela, protože chtějí na dálku dochodit svou původní školu.
Oproti průzkumu z června upadla výuka češtiny jako cizího jazyka, na konci roku ji měly tři čtvrtiny ukrajinských žáků, v červnu to bylo kolem 93 procent. Podle průzkumu se česky alespoň dvě hodiny denně, jak doporučují experti, učí pouze 16 procent dětí starších šesti let. V běžných situacích se domluví pětina dětí, 45 procent naopak neumí česky téměř nic. "Situace je lepší než v červnu, posun je však omezený. Dívky se v češtině zlepšily výrazně víc než chlapci," uvedli autoři průzkumu.
Sami rodiče ukrajinských dětí s mírou výuky češtiny nejsou spokojení, polovina by si přála, aby bylo ve škole výuky češtiny více, a 43 procent by bylo rádo, aby měly děti více aktivit s českými žáky. Podle průzkumu se skupinových volnočasových aktivit účastní 35 procent ukrajinských dětí, o sedm procentních bodů víc než v červnu. Velká část rodičů si však podle Kavanové kroužky nemůže dovolit nebo jejich děti neumějí dostatečně česky.
Průzkum se uskutečnil loni od 9. listopadu do 12. prosince v 963 domácnostech uprchlíků z Ukrajiny, v kterých žije 1437 dětí ve věku od tří do 17 let.