Amnesty: Chládkovy výroky jsou předsudečné

Domácí
24. 4. 2015 19:18
Marcel Chládek.
Marcel Chládek.

Amnesty International (AI) ostře zkritizovala reakci ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) na svou zprávu o diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému. Ministrovy výroky, podle kterých není zpráva založená na pravdivých údajích, označila organizace za předsudečné a kontraproduktivní. AI zároveň vyzvala předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby začal s nápravou problému a sjednotil postoje svých ministrů, sdělila mluvčí organizace Martina Pařízková.

AI ve čtvrtek informovala, že diskriminace Romů v českém vzdělávacím systému přetrvává. Vedle nepřiměřeně vysokého podílu romských žáků na základních školách praktických se Romové potýkají s diskriminací také v hlavním vzdělávacím proudu.

To Chládek odmítl s tím, že systém nediskriminuje. Jde prý o selhání jednotlivců. Ministr však mimo jiné také uvedl, že zpráva pracuje se lživými údaji. Pracovnice Amnesty International podle něj věděla o tom, že se podezření o nesprávně nastaveném programu na jedné z ostravských škol nepotvrdilo, tajemníka organizace Salila Shettyho však o tom neinformovala.

Chládek těmito slovy podle AI vyjádřil předsudky vůči romským rodinám i Shettymu. "Výroky, které zazněly, jsou přesně ty, kvůli kterým vznikla potřeba situaci v Česku zkoumat a které rozhodně nepřísluší nikomu, natož ministrovi vlády civilizované evropské země," uvedla organizace. Například ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (také ČSSD) podle AI uznává existenci problému a chce ho řešit. Na porušování antidiskriminační legislativy navíc ČR upozornila i Evropská komise.

"Organizace proto apeluje na předsedu vlády, aby sjednotil postoje zodpovědných ministrů a zajistil odstranění nezákonného stavu," sdělila Amnesty International. Chládek podle ní "bez jediného fundovaného čísla nebo argumentu zpochybnil relevanci ročního pečlivého a systematického výzkumu".

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

Fiala: Vláda začátkem listopadu vyhodnotí, zda má smysl poslat Sněmovně rozpočet

Domácí
20. 10. 2025
ilustrační foto

Za týden v Praze přibylo žloutenky typu A jako za poslední tři roky dohromady

Domácí
20. 10. 2025
Ve Studénce na Novojičínsku na hlavním železničním koridoru mezi Prahou, Brnem a Ostravou byl 20. října 2025 odpoledne přerušený provoz. Posunovaný vlak a vlak Českých drah si ve stanici vzájemně ohrozily cestu a musely být zastaveny. Nikomu se nic nestalo, vše se zastavilo bezpečně.

Ve Studénce asi vlak projel návěstidlo, na hlavním koridoru byl přerušen provoz

Domácí
20. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ