Ani ministr školství teď nemůže učit, kritizuje zákon Klaus jr.

Domácí
14. 9. 2010 11:52
Václav Klaus mladší, poradce ministra školství.
Václav Klaus mladší, poradce ministra školství.

Pustit za katedru odborníky nepedagogy, snížit počet povinných vyučovacích hodin a zrušit až jedenáct organizací. To jsou některé z návrhů, které ministru školství v pondělí předložil jeho poradce Václav Klaus mladší. A Josef Dobeš s většinou z nich souhlasil.

Ředitel společnosti PORG, která provozuje tři gymnázia a dvě základní školy, Václav Klaus jr. je dlouholetým kritikem přebujelé byrokracie ve školství. Šéf resortu mu teď dal příležitost prosadit své připomínky v praxi. "Naše setkání se točilo hlavně kolem toho, liberalizovat prostředí ve školství a dát ředitelům více volnosti," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Klaus.

Musel jste ministra dlouho přemlouvat k uvolnění zákona o učitelích? On sám se snaží prosazovat právě odborníky s pedagogickým vzděláním.
Asi ho přesvědčil argument, že ani on teď nemůže řídit školu v Dolní Lhotě, protože nemá vystudovaný školský management, přitom řídí ministerstvo školství (Josef Dobeš je vystudovaný psycholog - pozn. red.). Ten současný zákon je superambiciózní a stejně se nedodržuje, v praxi vůbec nefunguje a jenom vyhání spoustu kvalitních zaměstnanců ze škol.

Ministr školství Josef Dobeš (vpravo) a Václav Klaus starší.Mimo jiné jste se shodli i na radikálním snížení počtu úředníků. O kolik a konkrétně v jakých institucích?
Bavili jsme se o organizacích přímo řízených ministerstvem, kterých je asi čtrnáct. Podle mého názoru se některé z nich zcela suplují, takže máme výzkumných a národních ústavů vzdělání a všeho možného neuvěřitelně moc. Přitom stačí tři - jeden na statistické věci, jeden edukativní a jeden výzkumný. Nemusíme držet čtrnáct organizací, které vysávají spoustu peněz, které místo toho mohou jít do škol.

To by znamenalo snížení počtu úředníků a úspory v jak velkém rozsahu?
To by vám dovedly říct jednotlivé úřady. Ale ty rozpočty se pohybují v řádech desítek milionů. Ze strany dotčených institucí přijde samozřejmě velký tlak proti jejich rušení. Je tam spousta vykuků a část vysokých škol v tom má slušné peníze.

Ministru Dobešovi jste měl představit osm věcí, které byste bez náhrady zrušil. Které to jsou, kromě těch, co už jste zmínil?
Například hlášení počtu žáků, které škola musí za rok udělat třikrát a pokaždé jinou formou. Také jsme se bavili o uvolnění vzdělávacích plánů, aby měli ředitelé větší volnost. Dále aby v některých případech nebyl povinný tak strašně vysoký počet hodin, protože to výuku prodražuje. Všechno se točilo kolem toho, nechat ředitele pracovat, dát jim větší prostor a nezahlcovat je tisíci byrokratickými úkoly.

O kolik byste si představoval, že by se měl snížit počet vyučovacích hodin?
Na vyšším gymnáziu se musí odučit minimálně 33 hodin týdně, což je sedm hodin každý den kromě pátku. To je podle mě hodně, výuka se stejně odbývá, protože nevěřím tomu, že ten student může na plné pecky studovat a pak si ještě doma něco připravit. Navíc to ze školství vysává desítky milionů korun, což je čtrnáct procent, takže ty radši zadarmo přidejme učitelům. Navrhoval bych třeba 28 hodin týdně.

Na čem jste se s panem ministrem neshodli?
O těch věcech, na které máme odlišný názor, jsme se nebavili, na to jsou jiní poradci. Takže čerpání z evropských fondů nebo státní maturity jsme neřešili.

Jak jste se vůbec stal poradcem ministra Dobeše? Znali jste se už z dřívějška?Vůbec ne. Osloven jsem byl někdy o prázdninách a dost jsem se snažil, aby mé angažmá bylo přesně popsáno. A protože si myslím, že boj s byrokracií a rušení legislativy má smysl, tak jsem to šel zkusit.

Autor: Iva Vokurková Foto: ČTK , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ