Češi průměrní. V týmové práci jsou nejlepší studenti ze Singapuru

Domácí
21. 11. 2017 11:24
Studenti Junior College v Singapuru.
Studenti Junior College v Singapuru.

Kolektivně řešit problémy dovedou nejlépe patnáctiletí studenti ze Singapuru. Takový je nejnovější závěr z testování PISA 2015, které se v rámci dosud posledního průzkumu vůbec poprvé zabývalo schopností žáků pracovat v týmu. Ukázalo se, že obecně jsou v týmové práci lepší dívky než chlapci, Česká republika v hodnocení více než 50 zemí skončila na 23. místě s průměrným skóre.

Výsledkům šetření dominuje Asie. Za studenty ze Singapuru se umístili ti z Japonska, Hongkongu a Jižní Koreje, dobře jsou na tom také patnáctiletí v Makau, Austrálii, na Novém Zélandu a Tchaj-wanu. V první desítce pak skončila také Kanada, Estonsko a Finsko.

Zpráva, kterou zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), uvádí, že poslední zjištění výrazně kopírují výkony jednotlivých zemí v tradičních kategoriích, tedy matematice, vědě a čtení. V tomto směru však tvoří výjimku studenti v Austrálii, Japonsku, Jižní Koreji, Spojených státech a na Novém Zélandu, kteří jsou v kolektivním řešení problémů zdatnější, než by mohly nasvědčovat znalosti matematiky a dalších předmětů.

Týmová práce je podle autorů dokumentu čím dál tím důležitější v pracovním prostředí, je však také klíčem k harmonickému soužití například se sousedy. Přesto se však "ve většině zemí kooperace ve školách neučí" a "objevilo se jen málo pokusů o zhodnocení toho, jak dobře mezi sebou studenti spolupracují". "Proto se PISA 2015 rozhodla posoudit schopnost 15letých studentů spolupracovat na řešení problémů. Cílem PISA je reagovat na nedostatek mezinárodních dat v této oblasti, čímž umožní zemím a ekonomikám poprvé uvidět, jak si vedou jejich studenti ve srovnání se studenty z jiných vzdělávacích systémů," vysvětluje zpráva.

Česko jen o bod nedosáhlo na 500bodový průměr zkoumaných zemí a dopadlo podobně jako Island, Portugalsko či Belgie. Slovenští studenti získali 463 bodů, na spodku žebříčku skončilo Tunisko, Černá Hora, Turecko a řada latinskoamerických států.

OECD dále zjistila, že dívky jsou v kolektivním řešení problémů lepší než chlapci, v průměru o 29 bodů. V Česku je tento rozdíl o něco menší. Podle zprávy má mimo jiné většina studentů napříč testovanými skupinami pozitivní vztah k týmové práci. "Přes 85 procent, v průměru napříč zeměmi OECD, souhlasí s tvrzeními 'umím dobře naslouchat', 'rád vidím, když moji spolužáci uspějí', 'beru ohled na to, co zajímá ostatní', 'rád zvažuji různé pohledy' a 'rád spolupracuji s vrstevníky'," píše PISA.

Deník Financial Times nedávno komentoval, že žebříček PISA má možná až příliš velký vliv. "Jakmile se z PISA stalo globální měřítko, ministři se začali soustřeďovat na to, jak vystoupat v tabulce výš. V teorii by žebříčky měly pobízet k inovacím; v praxi je ale snadnější okopírovat přístup oborové špičky," napsal britský list.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Chris Jackson

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ